Covid 19 drejt humbjes së fuqisë


 

Studiuesit italianë po shikojnë se Covid 19 po humbet fuqinë. Ekspertët e universitetit Bio-Medico në Romë, thanë se virusi evoluon, por humbet forcën e infektimit dhe me gjasa edhe vdekshmërinë.

Kjo u theksua në një audicion para Senati. Massimo Cikozi përfaqësues i këtij universiteti tha se virusi ka ardhur nga dy drejtime: Kina dhe Evropa. “Po vëmë re se virusi po e humbet fuqinë. Po vazhdon të ndryshojë, por po bën mutacione që për të nuk janë më të dobishme”, tha ai. Numpri i personave në terapi intensive është ulur ndjeshëm dhe kjo është një shenjë e fortë sipas shkencëtarëve për humbjen e fuqisë së virusit.

Ekspertët nuk e dinë se sa do të zgjasë kjo situate, por thonë se i nxehti mund të jetë armik i virusit.

Këtë mendim e përforcon edhe Masimo Klementi, drejtor i Laboratorit të Mikrobiologjisë dhe Virologjisë në San Raffaele në Milano. Sipas tij, “Ka shumë gjasa që ardhja e të nxehtit mund të ndikojë në nivelin e agresivitetit të virusit”.

Megjithëse ata theksojnë se pa një vaksinë, virusi nuk mund të ndalet. Në rastin e fruthit, të shkaktuar nga një virus shumë ngjitës, ashtu sic është edhe Sars Cov 2, duhet që në një komunitet 95 përqind e banorëve të jenë imunë, në mënyrë që të jetë e mbrojtur edhe 5 përqindëshi tjetër (imuniteti i tufës).

Në rastin e koronavirusit të ri, nuk dihet se sa efikasë janë antitrupat, ndaj nevojiten të dhëna të mëtejshme.

Corriere

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale