Cilat vende janë më bujare për prindërit e rinj? - Business Magazine Albania

Cilat vende janë më bujare për prindërit e rinj?


CONSENSUS ka përhapur që prindërit e rinj duhet të marrin njëfarë kohe jashtë punës apo ndihmë financiare në mënyrë që të qëndrojnë në shtëpi me fëmijët e tyre. Por paketat statutore për lejët prindërore ndryshojnë shumë në të gjithë OECD, një klub i vendeve kryesisht të pasura.

Disa kanë të drejta të qëndrojnë për një afat të gjatë kohor, por ofrojnë përfitime të pakta për një pjesë të madhe të tyre. Të tjerë ofrojnë afate më të shkurtra pushimi, por me pagë të plotë. Disa vende ofrojnë për prindërit e rinj pagesë të plotë për të gjithë pushimin. Kjo gjatësi e pushimit do të mbulohet me 100% të të ardhurave mesatare të punëtorëve.

cilat-vende-jane-me-bujare-per-prinderit-e-rinj-businessmag

Në këtë metrikë, vendet më bujare janë në Europën Qendrore dhe Lindore, ku qeveritë përpiqen të nxisin popullsinë të bëjnë më shumë fëmijë. Në Estoni dhe Hungari, për shembull, nënat e reja mund të qëndrojnë në shtëpi për tre vjet, duke marrë pagë totale të barabartë me rreth një vit e gjysmë të pagës mesatare. Në mesin e vendeve të pasura, Australia, Britania, Irlanda dhe Zvicra janë të renditura në fund, duke u ofruar nënave pagesë të plotë për tre muaj ose më pak .

Shumica e vendeve të OECD-së kanë gjithashtu disa pushime të paguara rezervuar për baballarët, por vetëm një pakicë ofron më shumë se dy javë. Japonia është më bujare për meshkujt, duke u dhënë atyre një vit të plotë në një ekuivalente norme në 34 javë të paguara plotësisht.

Politikanët në Shtetet e Bashkuara, ekonomia më e madhe në botë, si për të predikuar doktrinën e “jashtëzakonshmërisë amerikane”, thonë se vendi i tyre është tërësisht unik. Kur është fjala për mbështetjen e familjeve të reja, të paktën, ky pretendim qëndron: Shtetet e Bashkuara është vendi i vetëm OECD që nuk ofron pagesë në nivel kombëtar.

 

burimi: economist.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0