Cilat janë pyetjet që nuk duhet t'i drejtoni shefit tuaj? - Business Magazine Albania

Cilat janë pyetjet që nuk duhet t’i drejtoni shefit tuaj?


Mbani mend diçka: Shefi juaj është gjithmonë i zënë!

Ai ose ajo nuk ka kohë për pyetje, përgjigjet e të cilave mund t’i gjeni lehtësisht në Google ose duke pyetur kolegun ngjitur.

Pyetjet e përgjithshme të cilat nuk kërkojnë shumë imagjinatë apo nuk janë të thella, ju bëjnë të ngjani keq.

Por mos u shqetësoni. Që mos të ngjani si punonjësi më i hutuar i grupit, BusinessMag ka renditur disa nga pyetjet të cilat nuk duhet t’i drejtoni shefit.

1. Çfarë ka ndonjë të re nga kompania?

Shefi juaj nuk e ka në plan të të tregojë të rejat më të fundit të kompanisë, prandaj shuajeni kureshtjen diku tjetër.

2. Seç më zuri veshi për filanin… është e vërtet?

Kjo është pyetja më e papërshtatshme që mund t’i bëni shefit. Biseda me të duhet të jetë sa më objektive dhe larg thashethemeve.

3. Pse po i merr “Sara” të gjithë projektet e mira?

Kur gjërat tingëllojnë shumë familjare, atëherë lind dhe konflikti midis kolegëve.

Duhet të shmangni ankesat te shefi për probleme që kanë të bëjnë me kolegët tuaj. Pyetje e ngjashme do të ishte: “Pse po e menaxhon Sara atë zonë? Mendova se më përkiste mua.”

Nëse e konsideroni vërtet një problem, atëherë konsultohuni me përfaqësuesin e tij për të zgjidhur mosmarrëveshjen.

4. Sa është leja vjetore?

Nëse prisni një përgjigje të tipit: “Pse dreqin po më pyet mua?”, atëherë duhet të tregoheni më të kujdesshëm.

Siç e përmendëm dhe më sipër, shefi juaj nuk ka kohë, prandaj për informacione të tilla duhet të drejtoheni nga burimet njerëzore ose një departament përgjegjës për këtë pjesë.

5. A do të ulemi ndonjëherë t’a pimë kafen në dhomën e pushimit?

Kjo pyetje mund të jetë e pranueshme nëse e parashtroni në mënyrë “anonime”. Por përsëri mbetet një pyetje qesharake.

/BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0