Cilat janë kompanitë që renditen me qëndrueshmërinë më të lartë për vitin 2017? - Business Magazine Albania

Cilat janë kompanitë që renditen me qëndrueshmërinë më të lartë për vitin 2017?


Viti 2016 ka qenë viti i dytë më i mirë për sa i përket të ardhurave financiare, pavarësisht problemeve me pagat e larta të drejtuesve dhe diversitetit në rritjen e paralajmërimeve, duke u bërë kuriozë se cilat kompani kujdesen më shumë për qëndrueshmërinë e tyre në treg.

Që nga viti 2005, revista me bazë në Toronto dhe kompania e kërkimeve “Corporate Knight”, shpalli listën me 100 më të mirët në rang global të kompanive më të qëndrueshme në botë.

Duke përdorur të dhënat publike, “Corporate Knights” renditi kompanitë e mëdha, bazuar mbi 14 matje kyçe, duke vlerësuar menaxhimin e burimeve, financave dhe të punësuarit e tyre.

Sa i përket renditjes, “Corporate Knights” mori parasysh rreth 4000 kompanitë më me vlerë të tregut, me një minimum të ardhurash prej 2 miliardë dollarësh.

Është një iniciativë intensive kërkimore, e cila kërkon rreth 1000 orë në vit për të marrë rezultatet.

Lista e kompanive me qëndrueshmëri më të madhe për vitin 2017.

 

 • Siemens AG | Germany | Industrials
 • Storebrand ASA | Norway | Financials
 • Cisco Systems Inc | United States | Information Technology
 • Danske Bank A/S | Denmark | Financials
 • Ing Group | Netherlands | Financials
 • Commonwealth Bank of Australia | Australia | Financials
 • Koninklijke Philips NV | Netherlands | Industrials
 • Johnson & Johnson | United States | Health Care
 • Koninklijke DSM NV | Netherlands | Materials
 • Enagas SA | Spain | Utilities
 • Dassault Systemes | France | Information Technology
 • Derwent London PLC | United Kingdom | Real Estate
 • Centrica PLC | United Kingdom | Utilities
 • McCormick & Co Inc/MD | United States | Consumer Staples
 • Henkel AG & Co KGaA | Germany | Consumer Staples
 • Bayerische Motoren Werke AG | Germany | Consumer Discretionary
 • Credit Agricole SA | France | Financials
 • Nokia OYJ | Finland | Information Technology
 • Natura Cosmeticos SA | Brazil | Consumer Staples
 • Intesa Sanpaolo SpA | Italy | Financials
 • Holmen AB | Sweden | Materials
 • Syngenta AG | Switzerland | Materials
 • Neste Oyj | Finland | Energy
 • Allergan plc | United States | Health Care
 • Kesko OYJ | Finland | Consumer Staples
 • Iberdrola SA | Spain | Utilities
 • Schneider Electric SE | France | Industrials
 • Vivendi SA | France | Consumer Discretionary
 • Television Francaise 1 | France | Consumer Discretionary
 • City Developments Ltd | Singapore | Real Estate
 • TOTAL SA | France | Energy
 • Marks & Spencer Group PLC | United Kingdom | Consumer Discretionary
 • Pearson PLC | United Kingdom | Consumer Discretionary
 • DNB ASA | Norway | Financials
 • POSCO | South Korea | Materials
 • Novozymes A/S | Denmark | Materials
 • Royal Bank of Canada | Canada | Financials
 • L’Oreal SA | France | Consumer Staples
 • Enbridge Inc | Canada | Energy
 • Shinhan Financial Group Co Ltd | South Korea | Financials
 • BT Group PLC | United Kingdom | Telecommunication Services
 • BNP Paribas SA | France | Financials
 • Peugeot SA | France | Consumer Discretionary
 • Prologis Inc | United States | Real Estate
 • Sun Life Financial Inc | Canada | Financials
 • Skandinaviska Enskilda Banken AB | Sweden | Financials
 • Statoil ASA | Norway | Energy
 • Coca-Cola European Partners PLC | United Kingdom | Consumer Staples
 • adidas AG | Germany | Consumer Discretionary
 • National Australia Bank Ltd | Australia | Financials
 • Sky PLC | United Kingdom | Consumer Discretionary
 • Singapore Telecommunications Ltd | Singapore | Telecommunication Services
 • Colgate-Palmolive Co | United States | Consumer Staples
 • Hennes & Mauritz AB | Sweden | Consumer Discretionary
 • Hang Seng Bank Ltd | Hong Kong, SAR China | Financials
 • Assicurazioni Generali SpA | Italy | Financials
 • Accenture PLC | Ireland | Information Technology
 • Toronto-Dominion Bank/The | Canada | Financials
 • Legrand SA | France | Industrials
 • Banco Santander Brasil SA | Brazil | Financials
 • Bank of Montreal | Canada | Financials
 • Eni SpA | Italy | Energy
 • Intel Corp | United States | Information Technology
 • Diageo PLC | United Kingdom | Consumer Staples
 • LG Electronics Inc | South Korea | Consumer Discretionary
 • UCB SA | Belgium | Health Care
 • Takeda Pharmaceutical Co Ltd | Japan | Health Care
 • Novartis AG | Switzerland | Health Care
 • StarHub Ltd | Singapore | Telecommunication Services
 • Sysmex Corp | Japan | Health Care
 • Cameco Corp | Canada | Energy
 • Telefonaktiebolaget LM Ericsson | Sweden | Information Technology
 • Hess Corp | United States | Energy
 • Daimler AG | Germany | Consumer Discretionary
 • Microsoft Corp | United States | Information Technology
 • Reckitt Benckiser Group PLC | United Kingdom | Consumer Staples
 • Wolters Kluwer NV | Netherlands | Industrials
 • Analog Devices Inc | United States | Information Technology
 • Rexel SA | France | Industrials
 • Kering | France | Consumer Discretionary
 • Edwards Lifesciences Corp | United States | Health Care
 • HP Inc | United States | Information Technology
 • Telenor ASA | Norway | Telecommunication Services
 • Apple Inc | United States | Information Technology
 • Astellas Pharma Inc | Japan | Health Care
 • NEC Corp | Japan | Information Technology
 • Amadeus IT Group SA | Spain | Information Technology
 • Varian Medical Systems Inc | United States | Health Care
 • Sonova Holding AG | Switzerland | Health Care
 • Outotec OYJ | Finland | Industrials
 • Merck & Co Inc | United States | Health Care
 • General Mills Inc | United States | Consumer Staples
 • Smiths Group PLC | United Kingdom | Industrials
 • Applied Materials Inc | United States | Information Technology
 • ASML Holding NV | Netherlands | Information Technology
 • Fraport AG Frankfurt Airport Services Worldwide | Germany | Industrials
 • RELX PLC | United Kingdom | Industrials
 • Lenovo Group Ltd | China | Information Technology
 • General Electric Co | United States | Industrials
 • Autodesk Inc | United States | Information Technology.


burimi: telegrafi.com

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0