Cilat janë hapat për mbrojtjen e biznesit të startup-eve që shpesh harrohen - Business Magazine Albania

Cilat janë hapat për mbrojtjen e biznesit të startup-eve që shpesh harrohen

Startup

Ndërsa startup-et mbeten të sfiduara nga kapaciteti, ka praktika kritike dhe të menaxhueshme që mund të ndërmerren për të reduktuar potencialin për gabime. Themeluesit e startup-eve duhet të ndërmarrin disa veprime për të adresuar “antitrust-in”, të cilat ndihmojnë në përsosjen e qëllimeve dhe vizionit të një kompanie, ndërsa gjithashtu vendosin parmakë mbrojtëse që shpesh anashkalohen, por që mbrojnë biznesin afatgjatë.

“Antitrust” mund të përkufizohet si një lloj ligji, ose rregulli, që mbron drejtësinë dhe konkurrencën në biznes. Në bazë të kompanisë, çështjet në lidhje me “antitrust-in” shpesh vendosen në plan të parë gjatë ngjarjeve të njëpasnjëshme, të tilla si një bashkim, blerje ose ofertë publike. Për një startup në një fazë të hershme, tema e “antitrust-it” mund të duket si një temë e largët. Nocioni për t’u përgatitur për një blerje ligjore ose për të mos shkelur në mënyrë të padrejtë konkurrencën mund të duket se është shumë larg, veçanërisht pasi çështjet e menjëhershme si mbledhja e fondeve, nisja në treg dhe humbja e parave kanë përparësi. Përpjekjet e lidhura me mbijetesën janë natyrisht prioritare.

Cilat janë këto veprime që themeluesit e startup-eve duhet të ndërmarrin për të reduktuar mundësinë e shkeljeve katastrofike të “antitrust-it”?

– Përcaktoni avantazhin tuaj kryesor konkurrues: Kjo është diçka që kompania juaj mund ta bëjë, që shumë pak, ose askush tjetër, mund ta përsërisë lehtësisht.

– Theksoni se si avantazhi juaj konkurrues i ndihmon klientët: Në “antitrust”, avantazhet konkurruese që rezultojnë në përfitime të konsumatorëve, për shembull çmimi, komoditeti, cilësia, favorizohen dhe inkurajohen nga ligji. Nga ana tjetër, avantazhet konkurruese që i mundësojnë një biznesi të jenë një hap përpara ndaj konkurrentëve, por që ose nuk ndihmojnë ose dëmtojnë konsumatorët, janë ato ku mund të shfaqen probleme. Artikulimi i qartë dhe i vazhdueshëm i këtyre përfitimeve në të gjitha aspektet e markës mund të ndihmojë sipërmarrësin si në frontin e biznesit/marketingut ashtu edhe në atë “antitrust”.

– Zbatoni një plan për të kapërcyer liderin e tregut: Një nga kurthet më të zakonshme për startup-et është se lideri aktual në hapësirën e tyre përkatëse ka një reputacion ose një avantazh tjetër të qëndrueshëm të cilin e ka krijuar me kalimin e kohës dhe e pengon sipërmarrësin të fitojë tërheqje të konsiderueshme.

– Përcaktoni përfitimin social që lidhet me suksesin: Duke qenë se një pjesë më e madhe e publikut konsumator është e lidhur me brezat e rinj, një taktikë e zakonshme suksesi ka qenë për të përcjellë se kompania juaj nuk synon vetëm të bëjë para, por më tepër të përmirësojë një çështje shoqërore globale.

Një fokus në antitrust i avancon të gjitha këto përpjekje dhe kur zbatohen me sukses, ato ofrojnë mbrojtje të natyrshme dhe bindëse për çështjet e ardhshme. Adresimi i tyre në fillim, jo vetëm që mbron nga rreziku i ardhshëm, por gjithashtu përcakton më mirë avantazhin konkurrues të një kompanie sot, duke e pozicionuar atë më fort për suksesin afatshkurtër dhe afatgjatë. Ndërsa i maskuar si një praktikë e shmangur nga rreziku, adresimi i “antitrust-it” në fakt mund të rezultojë të jetë një përcaktues kyç për hapjen e udhërrëfyesit për një rritje të suksesshme dhe të qëndrueshme të kompanisë.

entrepreneur.com

 

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0