Cila është gjëja më me vlerë që kemi në jetë? - Business Magazine Albania

Cila është gjëja më me vlerë që kemi në jetë?

gjëja më me vlerë

Kur bëj këtë pyetje marr përgjigje të ndryshme. Dikush thotë familja, dikush fëmijët, dikush kompania që kam ngritur nga zero, dikush konsideron si gjënë me vlerë makinën, shtëpinë, orën e shtrenjtë, veten, jetën, punën, e të tjera.

Pyetja tjetër e radhës është: Si e paguani gjithçka, apo atë gjë më me vlerë që keni në jetën tuaj?

Shumica e përgjigjeve është që paguajnë me paranë.

Jam dakord që për të pasur diçka, për të investuar, për pushime, veshjet, makinën, shtëpinë, na duhet paraja.

Por si e sigurojmë paranë? Çfarë investojmë për të siguruar paranë? Gjithmonë investojmë kohën tonë.

Më poshtë po marr disa shembuj konkretë.

Nëse duam një makinë të re, për të punojmë 4, 5 apo edhe 7 vjetë.

Nëse duam një shtëpi të re, punojmë ndoshta edhe 25 vjet.

Nëse duam një X profesion, investojmë disa vite për të studiuar, dhe kështu me radhë.

Koha është flori, por koha është e kufizuar, të gjithë e kemi njësoj në dispozicion. Varet nga ne se si e përdorim atë. Koha është shumë më shtrenjtë se vetë paraja, pasi paraja, shtëpia, makina mund të zëvendësohet, ndërsa koha jo.

Në një libër dikur kam lexuar përgjigjen e kërmillit që e pyetën se çfarë zotëron ai që njeriu nuk e ka. ‘Unë kam diçka, që njerëzit duan ta kenë më shumë se çdo gjë tjetër, kam diçka të cilën do ma vidhnin, nëse mundeshin; – Unë kam kohë!”

Nga ana tjetër, koha nuk na mungon, ndonëse njerëzit ankohen shumë shpesh.

Ne kemi mjaft kohë, por e shpërndorojmë.

Nëse planifikojmë ditën dhe u qëndrojmë besnikë planeve dhe orareve tona, duke bërë fillimisht çdo ditë gjërat më të rëndësishme për ne, KOHA nuk do na mungojë kurrë, dhe nuk do të kemi nevojë ‘t’ia vjedhim’ kërmillit.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0