Çfarë zgjidhni: frikë apo kënaqësi?

kënaqësi

Tani që po kalojmë një kohë të vështirë, shumë prej nesh ndjejnë presion për të bërë një fytyrë të guximshme, të mbajnë një buzë të sipërme të ngurtë dhe shtrëngojnë veten për të fshehur emocionet e tyre. Lejimi i vetes, që të përjetojë plotësisht dhe të shprehë emocionet që keni është në fillim pak sfidues, por, merrni shembullin më të mirë nga veprimet e fëmijëve.

Kur fëmijët ndjejnë gëzim, lëndim ose zhgënjim, çfarë bëjnë ata?

Ata mund të gëzohen, të qajnë dhe të hedhin veten në dysheme. Ndërsa, kjo mund të duket dramatike për të rriturit. Mirëpo, pse ndodh kjo? Fëmija zakonisht zgjedh veten e tij në rend të parë dhe shkon përpara. Shumicën e kohë ndjenjat që kanë, ata i shfaqin pa hezituar, çfarë do qofshin ato. Pra, ata e lejojnë veten të përjetojnë thellësinë e emocioneve të tyre, duke i shprehur ato.

Lexoni: Ndikimi pozitiv i ushtrimeve fizike në tru

Ndërsa, ne si të rritur, mund të minimizojmë emocionet tona dhe t’i mbajmë ato brenda vetes, derisa të jemi gati për të shpërthyer nga jashtë.

Siç kemi mësuar, nuk ka emocione që janë të këqija ose të gabuara. Kjo është veçanërisht e vërtetë kur diçka shqetësuese ndodh në jetën tonë. Mos harroni! Të gjitha emocionet tona janë pjesë e qenies tonë. Pra, lejojini vetes që të ndiejë vërtet emocionet tuaja.

Shqyrtoni mundësinë e të mësuarit të paraqitur nga secila prej sfidave të jetës, dhe kur e gjeni veten duke thënë: “Unë nuk e di nëse mund ta bëj këtë”, përkundrazi, kaloni te nxitësi juaj i brendshëm.

“Unë mendoj se mundem. Unë mendoj se mundem. Unë mendoj se mundem.”

Denis Gafuri Sales Training

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale