Çfarë zgjidhni: frikë apo kënaqësi?

Çfarë zgjidhni: frikë apo kënaqësi?

kënaqësi

Tani që po kalojmë një kohë të vështirë, shumë prej nesh ndjejnë presion për të bërë një fytyrë të guximshme, të mbajnë një buzë të sipërme të ngurtë dhe shtrëngojnë veten për të fshehur emocionet e tyre. Lejimi i vetes, që të përjetojë plotësisht dhe të shprehë emocionet që keni është në fillim pak sfidues, por, merrni shembullin më të mirë nga veprimet e fëmijëve.

Kur fëmijët ndjejnë gëzim, lëndim ose zhgënjim, çfarë bëjnë ata?

Ata mund të gëzohen, të qajnë dhe të hedhin veten në dysheme. Ndërsa, kjo mund të duket dramatike për të rriturit. Mirëpo, pse ndodh kjo? Fëmija zakonisht zgjedh veten e tij në rend të parë dhe shkon përpara. Shumicën e kohë ndjenjat që kanë, ata i shfaqin pa hezituar, çfarë do qofshin ato. Pra, ata e lejojnë veten të përjetojnë thellësinë e emocioneve të tyre, duke i shprehur ato.

Lexoni: Ndikimi pozitiv i ushtrimeve fizike në tru

Ndërsa, ne si të rritur, mund të minimizojmë emocionet tona dhe t’i mbajmë ato brenda vetes, derisa të jemi gati për të shpërthyer nga jashtë.

Siç kemi mësuar, nuk ka emocione që janë të këqija ose të gabuara. Kjo është veçanërisht e vërtetë kur diçka shqetësuese ndodh në jetën tonë. Mos harroni! Të gjitha emocionet tona janë pjesë e qenies tonë. Pra, lejojini vetes që të ndiejë vërtet emocionet tuaja.

Shqyrtoni mundësinë e të mësuarit të paraqitur nga secila prej sfidave të jetës, dhe kur e gjeni veten duke thënë: “Unë nuk e di nëse mund ta bëj këtë”, përkundrazi, kaloni te nxitësi juaj i brendshëm.

“Unë mendoj se mundem. Unë mendoj se mundem. Unë mendoj se mundem.”

Denis Gafuri Sales Training

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0