Çfarë thotë shkenca për maskat mbrojtëse?


David Nabarro, një shkencëtar i vjetër britanik me Organizatën Botërore të Shëndetit (WHO), kohët e fundit tha se njerëzit do të duhej të mësoheshin me “realitetin e ri” të mbajtjes së mbulesave të fytyrës në publik. Ndërsa gradualisht po heqin masat kufizuese, qeveritë në të gjithë Europën po e pranojnë këtë këshillë.

Lexo: Krijo, mëso dhe relaksohu me elegantin Galaxy Tab S6 Lite

Sidoqoftë është e nevojshme të bëhet një dallim: midis maskave me respirator, maskave kirurgjikale dhe mbulesave të fytyrës prej cope.

Ky dallim mund të mos jetë aq i rëndësishëm në fillim, pasi Qendra për Mjekësi të Bazuar në Provë sugjeron se “maskat ​​standarde kirurgjikale janë po aq efektive sa maskat me respirator për parandalimin e infeksionit të punonjësve të kujdesit shëndetësor që merren në linjën e parë me shpërthimin e sëmundjeve virale të frymëmarrjes siç janë gripi.

Por OBSH aktualisht thotë, se çdo maskë mjekësore duhet të rezervohet për punonjësit e kujdesit shëndetësor – dhe në një moment kur pajisjet personale mbrojtëse janë me pakicë, askush nuk dëshiron t’i mohojë atyre ose punëtorëve të tjerë kryesorë, mjetet e nevojshme për të bërë punët e tyre në siguri.

Ndërkohë po formohet një konsensus i ri, i cili thotë se megjithëse një maskë ose mbulesë mund të mos e mbrojë një individ nga një sëmundje e lindur nga pikat infektive, ajo mund të ndihmojë në mbrojtjen e të gjithë të tjerëve nëse ai individ është i sëmurë.

Siç përfundoi një studim i fundit: “Nëse keni COVID-19 dhe kolliteni para dikujt nga 2 metra larg, veshja e një maskë pambuku do të zvogëlojë sasinë e virusit që ju transmetoni tek ai person me 36 herë, dhe është edhe më efektive sesa një maskë kirurgjikale.

“Studiuesit që zbuluan këtë fakt, çuditërisht, e konsideruan një reduktim prej 36-fish si” të paefektshëm “. Ne nuk jemi dakord. “Kjo do të thotë që ju do të transmetoni vetëm 1/36-ën e sasinë së virusit që do të kishit bërë në të kundërt, duke zvogëluar ngarkesën virale, e cila ka të ngjarë të çojë në një probabilitet më të ulët të infeksionit, dhe më pak simptoma nëse infektoheni.”

Lexo: Rama: Bizneset që konsiderohen me risk të ulët dhe të mesëm do të nisin punën pas 2-3 javësh

Me fjalë të tjera: shkenca nuk ka ndryshuar shumë, por perceptimi ynë për të po. Së shpejti mund të zbulojmë nëse njerëzit mund të ruajnë llojin e disiplinës së nevojshme për t’i bërë efektive maskat.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale