Çfarë po ndodh mes Google dhe Huawei


Pasi Huawei u shtua majin e kaluar në listën e bizneseve që nuk mund të bëjnë biznes me kompani amerikane pa licensë, firma nuk ishte në gjendje të përdorte shërbimet e Google Mobile (GMS), të tilla si Play Store, Gmail, Maps dhe YouTube, në telefonat dhe tabletët e saj të fundit.

Sipas shërbimit gjerman Deutsche Press Agentu, Nënkryetari i Android dhe Google Play, Sameer Samat konfirmoi, se Google ka aplikuar në qeverinë amerikane për një licensë për të rifilluar punën në Huawei.

Lexo: Telefoni i ri i palosur i Huawei nuk vjen me aplikacionet e Google

Huawei ka lançuar vetëm 2 pajisje pa GMS: Seria Mate 30 dhe Mate XS të palosshme, asnjëra prej të cilave nuk është në dispozicion të SH.B.A-së. Kompania tha, nëse Google-it i jepet një licencë, telefonat e saj më të rinj do të përditësohen me paketën e aplikacioneve dhe shërbimeve të Google.

Ndërsa qeveria amerikane vazhdon të luftojë kundër Huawei, Departamenti i Drejtësisë së SHBA kohët e fundit e akuzoi atë për komplot, se ka vjedhur sekretet e tregtisë. Ajo i dha Microsoft një licensë të ngjashme në fund të vitit të kaluar, duke lejuar Windows 10 të transportonte në laptopët e fundit të Huawei, përfshirë MateBook 13 dhe azhurnuar Matebook X Pro. Si i tillë, Google mund të ndihet optimist për shanset e tij.

Google kohët e fundit paralajmëroi përdoruesit e pajisjeve të reja Huawei, që të mos anashkalojnë aplikacionet e saj, duke sqaruar se duke bërë kështu, sillte një rrezik të lartë të instalimit të një aplikacioni që kishte qenë i dëmtuar në këtë mënyrë mund të rrezikonin sigurinë.

Lexo: Vodafone po largohet nga teknologjia Huawei. Anglia ndërmerr nismën e para

Huawei ka zhvilluar alternativën e vet për Play Store, të quajtur AppGallery, por i mungojnë disa nga aplikacionet më të njohura në botë, duke përfshirë Facebook, Twitter, WhatsApp, Instagram, Uber, Netflix, Amazon, dhe Spotify.

Në fillim të këtij muaji, Huawei e akuzoi SH.B.A-në që të shikojë historinë e vet të spiunimit në rrjetet telefonike, përpara se të akuzojë atë për të njëjtën gjë.

Burimi: TECHSPOT

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale