Çfarë po ndodh mes Google dhe Huawei

Çfarë po ndodh mes Google dhe Huawei


Pasi Huawei u shtua majin e kaluar në listën e bizneseve që nuk mund të bëjnë biznes me kompani amerikane pa licensë, firma nuk ishte në gjendje të përdorte shërbimet e Google Mobile (GMS), të tilla si Play Store, Gmail, Maps dhe YouTube, në telefonat dhe tabletët e saj të fundit.

Sipas shërbimit gjerman Deutsche Press Agentu, Nënkryetari i Android dhe Google Play, Sameer Samat konfirmoi, se Google ka aplikuar në qeverinë amerikane për një licensë për të rifilluar punën në Huawei.

Lexo: Telefoni i ri i palosur i Huawei nuk vjen me aplikacionet e Google

Huawei ka lançuar vetëm 2 pajisje pa GMS: Seria Mate 30 dhe Mate XS të palosshme, asnjëra prej të cilave nuk është në dispozicion të SH.B.A-së. Kompania tha, nëse Google-it i jepet një licencë, telefonat e saj më të rinj do të përditësohen me paketën e aplikacioneve dhe shërbimeve të Google.

Ndërsa qeveria amerikane vazhdon të luftojë kundër Huawei, Departamenti i Drejtësisë së SHBA kohët e fundit e akuzoi atë për komplot, se ka vjedhur sekretet e tregtisë. Ajo i dha Microsoft një licensë të ngjashme në fund të vitit të kaluar, duke lejuar Windows 10 të transportonte në laptopët e fundit të Huawei, përfshirë MateBook 13 dhe azhurnuar Matebook X Pro. Si i tillë, Google mund të ndihet optimist për shanset e tij.

Google kohët e fundit paralajmëroi përdoruesit e pajisjeve të reja Huawei, që të mos anashkalojnë aplikacionet e saj, duke sqaruar se duke bërë kështu, sillte një rrezik të lartë të instalimit të një aplikacioni që kishte qenë i dëmtuar në këtë mënyrë mund të rrezikonin sigurinë.

Lexo: Vodafone po largohet nga teknologjia Huawei. Anglia ndërmerr nismën e para

Huawei ka zhvilluar alternativën e vet për Play Store, të quajtur AppGallery, por i mungojnë disa nga aplikacionet më të njohura në botë, duke përfshirë Facebook, Twitter, WhatsApp, Instagram, Uber, Netflix, Amazon, dhe Spotify.

Në fillim të këtij muaji, Huawei e akuzoi SH.B.A-në që të shikojë historinë e vet të spiunimit në rrjetet telefonike, përpara se të akuzojë atë për të njëjtën gjë.

Burimi: TECHSPOT

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0