Telefoni i ri i palosur i Huawei nuk vjen me aplikacionet e Google

Telefoni i ri i palosur i Huawei nuk vjen me aplikacionet e Google


 

Huawei është duke nxjerr në treg një telefon të ri të palosshëm, Mate Xs. Fatkeqësisht, nuk do të ketë shumë rëndësi për klientët në Sh.B.A dhe Evropë, pasi vjen pa aplikacione Google, duke e bërë atë “të vdekur në ujë” në shumicën e tregjeve jashtë Kinës.

Është për të ardhur keq, sepse është një pajisje tërheqëse, e ngjashme me paraardhësit e saj, Huawei Mate X, i cili kurrë nuk u lëshua jashtë Kinës. Ka ekranin e njëjtë, me palosje nga jashtë, që mat 8 ose 6,6 inç, në varësi të faktit nëse është i palosur apo i shpalosur. Bateria 4,500 mAh është po ashtu dhe lidhja 5G është akoma në bord.

Burimi: Vodafone po largohet nga teknologjia Huawei. Anglia ndërmerr nismën e para

Ekzistojnë ndryshime, megjithëse: Procesori është përditësuar në Kirin 990 të fundit të Huawei dhe ekrani është veshur me një material të veçantë poliamid për ta bërë atë më rezistent ndaj gërvishtjeve (të pashmangshme).

Numri i kamerave të pasme është rritur nga tre në katër, me një sensor kryesor 40 megapixel, një sensor me kënd të gjerë 16 megapiksel, një kamera telefoto 8 megapiksel dhe një kamera 3D me sensorë thellësie. Nuk ka kamera selfie, pasi mund të përdorni kamerat e pasme për selfie kur palosni telefonin.

Fatkeqësisht, çmimi është rritur gjithashtu. Huawei Mate Xs do të kushtojë 2,499 € (2,707 dollarë) në Evropë, që është 200 euro më shumë sesa çmimi i paraardhësit të tij të fatit. Kjo është për versionin me 8/512 GB memorie; është e paqartë nëse do të ketë më shumë se një version të pajisjes.

Burimi: Microsoft, një nga kompanitë e pakta amerikane që lejohet të bëjë biznes me Huawei

Kombinimi i vlerësimit të çmimeve dhe mungesës së shërbimeve të Google ka të ngjarë të vrasin apelin Mate Xs për shumicën dërrmuese të klientëve, por për shkak të faktorit të tij të formës së pazakontë, është ende një pajisje interesante. Android Central, i cili kishte kohë me pajisjen, vlerëson ekranin dhe dizajnin, si dhe tiparet e tij multitasking. Engadget e quan Mate Xs një produkt me pamje të mirë, por vëren se mungesa e softuerit për ta provuar, për shkak të mungesës së dyqanit të aplikacioneve Google Play ishte një çështje e madhe.

Huawei Mate Xs po hedh në treg globalisht muajin tjetër, megjithëse nuk ka të ngjarë që telefoni të ofrohet në Sh.B.A.

Burimi: Mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0