Çfarë po ndodh me Google?

Çfarë po ndodh me Google?


Wall Street është me të vërtetë i lumtur pas raportit më të fundit rreth fitimeve të Google.

Kompania e teknologjisë solli 27.77 miliardë dollarë të ardhura gjatë tre muajve të fundit, duke arritur 24% më shumë nga ajo e vitit të kaluar.

Ne patëm një tremujor emocionant, me të ardhura deri 24 % vit pas viti, duke reflektuar forcën në Google dhe ‘Other Bets’,” tha në një deklaratë zyrtarja kryesore e Alphabet, Ruth Porat. “Fitorja jonë është një rezultat i investimeve gjatë shumë viteve në njerëz, produkte dhe partneritete fantastike.”

Shumica e atyre miliardave vijnë ende nga reklamat, AKA Google dhe dominimi i saj në kërkimin në internet. Ajo që kompania mëmë Alphabet e quan “Other Bets” përfshin, makinat me vetë ngarje në Waymo, pajisje si telefoni i ri Pixel dhe Google Fiber-ende po humbasin para. Këto “Other Bets” humbën 812 milionë dollarë këtë tremujor.

Për një periudhë më afatgjatë mbetemi të ngazëllyer për mundësitë në Other Bets,” tha Porat.

Dhe për të mos lënë polemika, drejtori ekzekutiv Sundar Pichai në mënyrë të tërthortë ka pranuar në komentet e tij për reklamat e blera nga bot-ët ruse gjatë zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016 në SHBA.

Në thelbin tonë, ne mbetemi një kompani informacioni,” tha Pichai.

Ndërsa paraqiten kërcënime të reja, jemi të përkushtuar në mbrojtjen e gazetarëve dhe organizatave të medias,” shtoi ai.

Mesa duket Google ka më shumë sukses në atë që është baza e funksionimit të tij, pra si motorr kërkimi.

burimi: Mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0