Çfarë po ndodh me Audin pas skandalit të naftës?


Audi ka zgjedhur drejtuesin e saj të shitjeve për të udhëhequr kompaninë përkohësisht pas arrestimit të CEO-s Rupert Stadler .

Prodhuesi i makinave gjermane njoftoi se Abraham Schot do të marrë pozicionin drejtues pas arrestimit të Rupert Stadler, si pjesë e investigimit të çështjes.

Lexoni: Në pranga drejtori i Audi. I dyshuar për skandalin e naftës

Audi tha se Stadler kërkoi të pushohej nga postet e tij drejtuese në Audi dhe kompaninë mëmë, Volkswagen.

Prokurorët në Mynih thanë se Stadler, i cili ka punuar për Volkswagen që nga viti 1990, është arrestuar për shkak të shqetësimit se ai mund të ndikojë në dëshminë e një hetimi të vazhdueshëm mashtrimi.

Aksionet në Volkswagen ranë me 3% pas lajmit.

Audi tha se ata kanë rënë dakort për pezullimin e Stadler, deri në momentin e sqarimit të rrethanave që çuan në arrestimin e tij. Për kompaninë ai konsiderohet i pafajshëm derisa të provohet si fajtor.

Volkswagen ka pranuar se ka manipuluar miliona motorë diezel për të mashtruar testet e emisioneve.

Lexoni: Gjermania gjobit Volkswagen për skandalin e naftës

Skandali uli çmimin e aksioneve të kompanisë, dhe krisi besimin midis konsumatorëve dhe rregullatorëve në teknologjinë e naftës. Kjo ngjarje tashmë i ka kushtuar Volkswagen mbi 30 miliardë dollarë për pezullime, penalitete dhe zgjidhje të mundshme.

/Money

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale