Çfarë është "Content Marketing"? - Business Magazine Albania

Çfarë është “Content Marketing”?

Content Marketing

Popullariteti i Content Marketing ka qenë në rritje për shumë kohë tashmë. Është një strategji që kujdeset për të gjitha bizneset dhe industritë, ndërkohë që është më pak e shtrenjtë, më efikase, bindëse dhe shumë e personalizueshme. Marketingu i përmbajtjes perceptohet si e ardhmja e marketingut. Qofshin blogje, infografikë apo video, krijimi i përmbajtjes së dobishme, unike dhe tërheqëse është një mënyrë e sigurt për të qëndruar të lidhur me audiencën tuaj dhe për ta fituar atë. Marketingu i përmbajtjes mund të cilësohet një dhuratë .

Marketingu i përmbajtjes është teknika e marketingut të krijimit dhe shpërndarjes së përmbajtjes së vlefshme, përkatëse dhe të qëndrueshme për të tërhequr dhe përvetësuar një audiencë të përcaktuar qartë, për të nxitur veprime fitimprurëse ndaj klientit.

Prandaj, marketingu i përmbajtjes është një strategji për tërheqjen, angazhimin dhe mbajtjen e audiencës së biznesit tuaj nëpërmjet krijimit dhe ndarjes së artikujve, videove, podkasteve dhe mediave të tjera përkatëse. Kjo bëhet përmes blogjeve, librave elektronikë, gazetave, videove, faqeve të mediave sociale dhe shumë kanaleve të tilla të marketingut.

Lexoni: Çfarë është Social Media Marketing?

Nëpërmjet marketingut të përmbajtjes, klientët tuaj të mundshëm lëvizin më tej përgjatë fazave të kanalit të shitjeve. Kjo bëhet përmes krijimit të ekspertizës, promovimit të ndërgjegjësimit të markës dhe duke u siguruar që biznesi juaj të jetë në krye të mendjes së klientit tuaj kur është koha për të bërë një blerje.

Nëpërmjet marketingut të përmbajtjes, sjellja e klientit për kompaninë tuaj ndryshon dhe përmirësohet pozitivisht. Për më tepër, përmes marketingut të përmbajtjes, kompania gjithashtu u tregon klientëve të tyre aktualë dhe potencialë se i vlerëson më së shumti klientët e saj.

Vetëm kur klientët mendojnë se kompania juaj është e interesuar për suksesin dhe mirëqenien e tyre, duke qenë gjithashtu një burim këshillash dhe udhëzimesh të vlefshme, ata do t’ju zgjedhin ju në momentin e blerjes. Qëllimet kryesore të strategjisë së marketingut të përmbajtjes janë:

 • Përmirësimi i përvojës së klientit
 • Gjenerimi dhe rritja e leads të biznesit
 • Mbështetja e qëllimeve dhe kritereve të organizatës për sukses

Marketingu i përmbajtjes është më i besuar nga brezi i millenials dhe tani edhe brezi i vjetër. Kjo për shkak se ndërsa reklamat tradicionale deklarojnë vetëm vlerën unike që ato ofrojnë përmes produkteve dhe shërbimeve të biznesit, marketingu i përmbajtjes nxit bisedat. Ai e bën këtë duke ndarë njohuritë vepruese që ndihmojnë konsumatorët të kuptojnë pse duhet të ndërmarrin një veprim të caktuar.

Prandaj, marketingu i përmbajtjes është më efektiv kur u përgjigjet pyetjeve, ofron njohuri të thella dhe vendos lexuesin dhe jo produktet dhe shërbimet e tyre në qendër të vëmendjes. Kjo mbetet e zbatueshme në të gjitha format e marketingut të përmbajtjes.

Pse është i rëndësishëm marketingu i përmbajtjes?

 • Përqëndrohet në zotërimin e medias, në vend që thjesht ta huazojë atë. Kështu bëhet një qasje më e besueshme dhe e qëndrueshme për t’u angazhuar me klientët tuaj të mundshëm.
 • Përmirëson strategjinë tuaj të mediave sociale, madje duke promovuar shitjet sociale përmes lidhjeve brenda përmbajtjes.
 • Ndihmon SEO-në tuaj dhe rezulton që të renditeni më lart në rezultatet e motorit të kërkimit pasi ju shpërblejnë për përmbajtje autentike, kreative dhe cilësore.
 • Është një strategji e vëmendshme dhe e suksesshme e PR, pasi ju lejon gjithashtu të trajtoni çështjet e lexuesve në vend që thjesht të promovoni biznesin tuaj.
 • Krijon përmbajtje që drejton trafikun inbound dhe konvertimin e klientëve në shitje.

Kush përdor marketingun e përmbajtjes?

Me ardhjen e internetit, rritjen e popullaritetit të blogjeve dhe aplikacioneve të mediave sociale si Instagram, Facebook dhe Pinterest, çdo kompani përdor marketingun e përmbajtjes pavarësisht nëse e kuptojnë apo jo. Megjithatë, ato kompani që kanë strategjizuar zyrtarisht marketingun e tyre të përmbajtjes fitojnë kthimet më të larta nga investimi.

Të dy marketerët B2B dhe B2C përdorin marketingun e përmbajtjes për të arritur dhe për t’u angazhuar me audiencën e tyre të synuar. Në fakt, për një fushatë më të suksesshme të marketingut të përmbajtjes, marketerët përdorin strategjinë e segmentimit të audiencës, duke zhvilluar dhe shpërndarë përmbajtje që është e rëndësishme për ta. Kjo rezulton në drejtimin drejt konvertimit.

Për të ndërtuar një strategji të duhur të marketingut të përmbajtjes, nevojitet një qasje shkencore ndaj njohurive dhe analizave të fushatës. Për më tepër, marketeri duhet të ketë vullnetin për të vazhduar të mësojë dhe të përparojë me tendencat dinamike të marketingut dhe mjedisin gjithnjë në ndryshim të biznesit.

Kur përdorni marketingun e përmbajtjes, këta faktorë bëhen thelbësorë të kthimeve të larta nga investimi:

 • Një strategji e dokumentuar e marketingut të përmbajtjes
 • Matja në kohë reale e kthimit të investimit nga marketingu i përmbajtjes
 • Përdorimi i teknologjisë së avancuar të marketingut të përmbajtjes e cila automatizon procesin dhe integron të dhënat
 • Teknologjia e zgjedhur duhet të japë analiza dhe njohuri në kohë reale për sjelljen dhe preferencat e audiencës

Çfarë bëjnë marketerët e përmbajtjes?

Për të krijuar një fushatë marketingu të përmbajtjes që është e suksesshme me kthime të larta investimi, marketerëve të përmbajtjes u kërkohet të përdorin disa aftësi dhe teknika të ndryshme. Vetëm një shkrirje e aftësive kaq të dallueshme do ta bëjë kohezive fushatën e marketingut të përmbajtjes. Marketerët më të mirë të përmbajtjes zgjedhin të punojnë me një ekip njerëzish, të cilët kanë ekspertizën e tyre në fusha të ndryshme, që duke i kombinuar krijohet dhe shpërndahet një fushatë shumë efektive. Aftësitë e kërkuara nga marketerët e përmbajtjes janë:

Ekspertiza

Hapi i parë drejt krijimit të një fushate të suksesshme të marketingut të përmbajtjes është të kuptosh tendencat e industrisë, preferencat e klientëve, problematikat dhe kushtet e tregut. Kjo gjendet vetëm duke ndërmarrë kërkime të thella në industri. Pasi të kenë hulumtuar, ata gjithashtu zgjedhin se çfarë kombinimi të medias digjitale dhe asaj të shkruar duhet të përdoret, së bashku me formën e marketingut të përmbajtjes.

Branding

Përmbajtja e krijuar nga marketerët e përmbajtjes bëhet fytyra e kompanisë dhe produkteve dhe shërbimeve të saj. Është për shkak të kësaj që ata duhet të jenë të përgatitur mirë me imazhin dhe zërin e markës, në mënyrë që të mund ta thithin atë në fushatat e tyre të marketingut të përmbajtjes që çojnë në ndërgjegjësimin e markës në përputhje me deklaratën e vendosur të pozicionimit të markës.

Optimizimi i motorit të kërkimit

Çelësi për t’u renditur në krye në rezultatet e motorit të kërkimit është përdorimi i saktë i fjalëve kyçe të sakta. Kjo sigurohet duke përdorur mjetet që do t’u japin atyre fjalët kyçe që do të përdoren, së bashku me një masë të densitetit të tyre. Përdorimi i këtyre u jep marketerëve të përmbajtjes levën që siguron që ata të renditen në rezultatet e motorit të kërkimit.

Strategjia dhe Analitika

Marketerët e përmbajtjes zhvillojnë strategjitë e tyre të marketingut të përmbajtjes bazuar në llojet e aseteve, temat dhe promovimet. Çdo fushatë e bërë dhe e shpërndarë gjurmohet në kohë reale. Përfundimet e marra nga analitika përdoren për të përmirësuar fushatat e tyre të ardhshme. Një nga programet që tregon se asetet funksionojnë mirë dhe asetet që duhen rafinuar është Google Analytics.

Prodhimi

Marketerët e përmbajtjes duhet të jenë artistikë dhe krijues. Për çdo fushatë të krijuar të marketingut të përmbajtjes, një ekip individësh kreativë si graphic designers, piktorë, videografë, ilustrues dhe web designers punojnë së bashku. Produkti përfundimtar duhet të jetë i tillë që t’u komunikojë klientëve tuaj të mundshëm në emrin tuaj, duke i inkurajuar ata të bëjnë blerjen e tyre përmes mbështetjes së përmbajtjes depërtuese të krijuar nga marekterët tuaj të përmbajtjes.

Lexoni: Pse të përdorim Social Media Marketing?!

Duke marrë parasysh të gjitha këto aftësi të marketerëve të përmbajtjes, një gamë e gjerë përmbajtjesh mund të krijohet në mënyrë efektive prej tyre. Që strategjia juaj e marketingut të përmbajtjes të ketë kthime të larta nga investimi, ajo duhet të mbështetet në forma të shumta mediash për të gjeneruar ndërgjegjësimin e markës dhe për të promovuar njohjen e markës.

Shumë marka kanë hyrë në hapësirën e podkastit gjatë dekadës së fundit. Ai u lejon atyre të prodhojnë dhe ndajnë me audiencën e tyre përmbajtje audio-vizuale shumë tërheqëse.

Imazhi i kompanisë suaj i krijuar përmes përmbajtjes suaj do të ndihmojë shumë në përcaktimin e fitimeve tuaja bruto, të ardhurave bruto dhe të ardhurave neto, të llogarive të arkëtueshme dhe të zhvillimit të kompanisë suaj.

/deskera

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0