Bum ndërtimesh në 2018. Lejet 46% më shumë se një vit më parë


Në vend, por mbi të gjitha në Kryeqytet bumi i ndërtimeve vijon edhe këtë vit. Numri i lejeve të dhëna për ndërtime sa vjen e rritet. Ndërkohë, vitin e kaluar pati një rritje me gati 50% të lejeve të dhëna.

Sipas Institutit të statistikave, gjatë 2018-ës u dhanë gjithsej 1194 leje ndërtimi, 46% më shumë se një vit më parë.

Tirana vijon të kryesojë në numrin e lejeve, dhe sipërfaqen e ndërtimeve të reja. Mbi 30% e të gjitha lejeve u dhanë këtu, mbi 60% më shumë se një vit më parë.

Ritmet e lejeve dhe ndërtimeve janë shtuar në muajt e fundit të vitit. Instat vëren se gati gjysma e lejeve për ndërtime në kryeqytet u dhanë në tremujorin e fundit të vitit.

Lexo: Ndërtimet gjithnjë e më shtrenjtë

Vitin e kaluar në Tiranë e rrethinat e saj u miratuan për ndërtim hapësira me sipërfaqe 940 mijë metra katror, 80% më shumë se një vit më parë.

Agjentët e tregut imobiliar i druhen një oferte të shtuar, që mund të ndikojë në rritjen e stoqeve të banesave dhe zyrave.

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale