Bum ndërtimesh në 2018. Lejet 46% më shumë se një vit më parë - Business Magazine Albania

Bum ndërtimesh në 2018. Lejet 46% më shumë se një vit më parë


Në vend, por mbi të gjitha në Kryeqytet bumi i ndërtimeve vijon edhe këtë vit. Numri i lejeve të dhëna për ndërtime sa vjen e rritet. Ndërkohë, vitin e kaluar pati një rritje me gati 50% të lejeve të dhëna.

Sipas Institutit të statistikave, gjatë 2018-ës u dhanë gjithsej 1194 leje ndërtimi, 46% më shumë se një vit më parë.

Tirana vijon të kryesojë në numrin e lejeve, dhe sipërfaqen e ndërtimeve të reja. Mbi 30% e të gjitha lejeve u dhanë këtu, mbi 60% më shumë se një vit më parë.

Ritmet e lejeve dhe ndërtimeve janë shtuar në muajt e fundit të vitit. Instat vëren se gati gjysma e lejeve për ndërtime në kryeqytet u dhanë në tremujorin e fundit të vitit.

Lexo: Ndërtimet gjithnjë e më shtrenjtë

Vitin e kaluar në Tiranë e rrethinat e saj u miratuan për ndërtim hapësira me sipërfaqe 940 mijë metra katror, 80% më shumë se një vit më parë.

Agjentët e tregut imobiliar i druhen një oferte të shtuar, që mund të ndikojë në rritjen e stoqeve të banesave dhe zyrave.

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0