Biznesi kundër rritjes së akcizës së birrës

Biznesi kundër rritjes së akcizës së birrës, komisioni mbledhje me grupet e interesit


Komisioni i ekonomisë po zhvillon sot një seancë dëgjimore me grupet e interesit për paketën fiskale 2016. Përfaqësuesit e biznesit janë shprehur kundër rritjes së akcizë së birrës. Luan Bregasi, kreu i Biznes Albania tha se taksat vendore janë shumë të larta krahasuar me vendet e rajonit.

“Ne jemi dakord për formalizimin e ekonomisë por mbetemi të mendimit për një raport sa më të drejtë. U bë shumë mirë që u la një periudhë vetë rregullimi deri në 31 dhjetor por biznesi do të detyrohet të paguajë tatim fitimin mbi xhiron. Taksa vendore mendoj se janë shumë të larta krahasuar me vendet e rajonit. Sidomos kjo taksë është e lartë për fasonët”, tha Bregasi. Ai u ndal edhe tek rritja e akcizës së birrës që sipas tij rrit koston për konsumatorët e investitorët.

Edhe Stefan Pinguli, përfaqësues i prodhuesve të birrës u deklarua kundër rritjes së akcizës për birrën vendase.

“Rritja e akcizës për birrën tonë dëmton prodhimin. Shteti të mbrojë më shumë prodhimin vendas”, tha Pinguli.

Kreu i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë në Tiranë Nikolin Jaka është shprehur pro heqjes së taksave të biznesit të vogël por kundër ndryshimit të fashës së TVSH-së, pasi sipas tij rrit informalitetin. “Jemi pro heqjes se taksave për biznesin e vogël. Por jo ndryshimin e fashës se TVSH-së se rrit informalitetin”, tha Jaka.

/Balkanweb/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0