Biznesi i shpërndarjes ka rritur shpejtësinë. Mes tyre edhe Turbo, një startup i ri


E gjithë bota është “mbyllur”. Një skenar që nuk e kishim pare as imagjinuar ndonjëherë, e që ngjason me filmat fantashkencë Hollivudiane. Në një skenar të tillë, bizneset po drejtohen drejt online, si e vetmja zgjidhje për të mbijetuar nga kjo luftë me armikun e padukshëm ku na kërkohet të rrimë në shtëpi e të mos dalim. Na kërkohet të luftojmë me zakonet tona më të fuqishme si dalja për të blerë ushqime, fruta, perime, barna, veshje, pije, etj.

Me deklarimin e karantinës dhe orareve të kufizuara për të dalë, qoftë edhe për blerje të domosdoshme, shumë rrjete tregtare, supërmarkete, farmaci, etj po ofrojnë shërbimin në shtëpi. Për këtë, kompanitë e vogla të transportit të shpejtë, janë ato më dinamiket në këtë drejtim. Ne kemi komunikuar me drejtuesit e Turboo.Al

Administratorja Sindi Xhillari tha këtë angazhim dinamik të këtyre ditëve po e bën me kënaqi edhe si një formë ndihme për familjet apo individët. “Është e thjeshtë, nëse Turboo sjell atë që ju nevojitet pa nxjerrrë qytetarët nëpër dyqane, do ta parandalojmë shumëfish këtë epidemi në vendin tonë. Nisma duhet të vijë nga bizneset, me të cilat ne po bashkëpunojmë fort, por mirëpresim edhe të tjerë të na bashkohen. Është privilegj i madh për ne që jemi pjesë e një misioni të vështirë dhe me shumë përgjegjësi”.

Angazhimi i Turboo.al në këtë mision është përshëndetur nga Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj. Ai e ka vlerësuar këtë punë të rëndësishme dhe mandje ka bërë turboo.al pjesë të misionit të shpërndarjeve të ndihmave të bashkisë për të gjithë të moshuarit.

Lexo: Turboo.al, aplikacioni inovator i tregut shqiptar

“Faleminderit Turboo.al e cila në këtë situatë të vështirë, ka vendosur të ofrojë shërbimin e ilaceve të të gjithë të moshuarve të Tiranës pa anjë pagesë, duke evituar dhe duke shmangur kështu edhe daljet e tyre për shërbimet spitalore”, shprehet ai në një postim të tijin në rrjetin social instagram.

Sindi gjithashtu thekson se stafi i Turboo.al është i pajisur me të gjitha masat mbrojtëse si maska dhe dorëza.

Sipas Menaxherit të Turboo.al Mariklen Elmazaj, përdorimi i shërbimit delivery në këtë situatë luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e qetësisë dhe mos përhapjes së panikut”.

 

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale