Bie vlera e aksioneve të Coca-Cola. Shkaku Cristiano Ronaldo - Business Magazine Albania

Bie vlera e aksioneve të Coca-Cola. Shkaku Cristiano Ronaldo

Coca-Cola

Gjesti i Cristiano Ronaldos i ka shkaktuar Coca-Cola një humbje prej ‘4 miliardë dollarë’.

Ronaldo, duke folur përpara ndeshjes së Portugalisë në fazën e grupeve në Euro 2020 kundër Hungarisë, vuri re dy shishet e pijeve të gazuara dhe i largoi menjëherë.

Sulmuesi legjendar më pas nxorri një shishe me ujë dhe u tha kamerave: “Agua! (Ujë!)”. Ronaldo më parë ka folur për mospëlqimin e tij ndaj pijeve freskuese me sheqer.

36-vjeçari, i cili e trajton trupin e tij si një tempull dhe është në gjendje të jashtëzakonshme fizike për moshën e tij, nuk i pëlqen që djali i tij i madh Cristiano Ronaldo Jr të konsumojë produkte të tilla.

Sidoqoftë, gjesti i Ronaldos thuhet se ka pasur një ndikim të madh negativ në Coca-Cola si markë.

Raportohet se çmimi i aksionev të kompanisë para dhe pas gjestit të ikonës Portugeze për të lëvizur shishet në njërën anë ka çuar në miliarda dollarë humbje për kompaninë.

Lexoni: Cristiano Ronaldo hyn në histori, bëhet futbollisti i parë miliarder

Coca-Cola kaloi nga vlera 242 miliardë dollarë në 238 miliardë dollarë – një “rënie brutale me 1.6%” për kompaninë në tregun e aksioneve.

Një humbje prej 4 miliardë dollarësh pas një gjesti nga Cristiano Ronaldo. E pabesueshme.

Aksionet e Coca-Cola ishin afër 56.10 dollarë kur bursa u hap në 3 pasdite në Europë.

Por 30 minuta më vonë, pasi Ronaldo dhe Fernando Santos morën pjesë në sallën e konferencave për shtyp në stadiumin Puskas Ferenc në Budapest, stoqet thuhet se u zhytën në një minimum prej 55.22 dollarë për aksion.

A i janë përgjigjur Coca-Cola apo UEFA gjestit të Ronaldos?

Coca-Cola është një nga markat më të famshme në botë, por ende nuk ka komentuar për gjestin e Ronaldos.

UEFA gjithashtu ka qëndruar e qetë, megjithëse Daily Mail thotë se të dy organizatat ‘nuk ka gjasa të jenë të lumtura’ që një nga yjet më me ndikim të botës në sport ka treguar një përbuzje të tillë ndaj Coca-Cola, e cila ka qenë një partner i Kampionatit Europian që nga viti 1988.

Ronaldo, i cili po synon të marrë trofeun Henri Delaunay për herë të dytë në pesë vjet këtë verë, mund të jetë duke garuar në turne për herë të fundit në karrierën e tij.

Sulmuesi i Juventusit do të jetë 39 vjeç kur të fillojë Euro 2024.

/givemesport

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0