Biden zbulon planin e gjerë të ndihmës familjare të financuar nga taksimi i të pasurve - Business Magazine Albania

Biden zbulon planin e gjerë të ndihmës familjare të financuar nga taksimi i të pasurve

Biden

Presidenti Joe Biden zbulon planin gjithëpërfshirës prej $1.8 trilionë për të zgjeruar mundësitë arsimore dhe kujdesin e fëmijëve për familjet, financuar pjesërisht nga rritjet më të mëdha të taksave për amerikanët e pasur, – pjesa qendrore e fjalimit të tij të parë në një seancë të përbashkët të Kongresit.

I quajtur “Plani i Familjeve amerikane, propozimi i tretë i madh legjislativ i Biden kombinon $1 trilion në shpenzime me $800 miliardë në ulje taksash dhe kredi për familjet me të ardhura të mesme dhe të ulëta.

Plani do të bëjë falas parashkollorin dhe kolegjin në të gjithë vendin, do të zgjaste kredinë e pagesës së fëmijëve deri në vitin 2025 dhe do të bënte një zgjerim të përhershëm të dhënies së tatim fitimit mbi të ardhurat për të rriturit pa fëmijë dhe me të ardhura të ulëta, do të sigurojë mbështetje të drejtpërdrejtë për familjet për kujdesin e fëmijëve, financat, trajnimin e mësuesve dhe krijimin e një programi kombëtar për pushime familjare me pagesë.

Propozimi ndjek planin e infrastrukturës prej $2.25 trilionë, që ende nuk është marrë nga Kongresi dhe një plan lehtësimi nga pandemia prej $1.9 trilionë. Së bashku, masat do të ribëjnë kodin e taksave të SH.B.A.-së dhe programet e mirëqenies sociale, duke zgjeruar jashtëzakonisht mbështetjen federale edhe për familjet e klasës së mesme, duke zhvendosur ndjeshëm barrën e përgjithshme të taksave tek të pasurit.

“Presidenti ka qenë i qartë se sistemi ynë i taksave është prishur kur një menaxher i fondit mbrojtës që bën qindra miliona dollarë po paguan taksa me një normë më të ulët sesa roja që punon në zyrën e tij ose shtëpiaku në rezidencën e tij”, tha këshilltari i lartë i Shtëpisë së Bardhë Anita Dunn. “Ai do të marrë hapa që mbështeten nga publiku amerikan – për të adresuar drejtësinë në kodin e taksave”.

Marrë së bashku, propozimet e Biden ilustrojnë ambiciet e presidentit pas gati 100 ditësh në detyrë. I zgjedhur për të nxjerrë SHBA nga pandemia e koronavirusit dhe kriza e saj ekonomike shoqëruese, Biden tani kërkon të përdorë presidencën për të reformuar dhe riorientuar ekonominë dhe jetën e amerikanëve të klasës së mesme.

Bërja e përhershme e zgjerimit të kredisë së tatimit mbi fitimin do të ndihmonte rreth 17 milionë punëtorë me të ardhura të ulëta, ndërsa zgjatja e kredisë së taksës për fëmijë do të përfitonte rreth 66 milion fëmijë, tha Shtëpia e Bardhë.

Memorandumi i Dunn citoi një sërë sondazhesh që tregojnë se shumica e amerikanëve mbështesin masa të tilla si ngritja e nivelit të taksave të korporatave dhe taksat mbi fitimet nga kapitalit për njerëzit që fitojnë më shumë se $1 milion në vit.

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0