Bibliotekat edhe në shërbim të teknologjisë   - Business Magazine Albania

Bibliotekat edhe në shërbim të teknologjisë  

Teknologjia, po tërheq gjithnjë e më shumë vëmendjen e të rinjve. Ndaj nevojiten më tepër hapësira publike në kryeqytet, veçanërisht biblioteka, të cilat po transformohen gjithnjë e më shumë në funksion të teknologjisë.

Në ndarjen e çmimeve të konkursit “BiblioTech Challenge”, Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj tha se, Tirana do të kthehet në qendrën e teknologjisë.

Ai tha se, “ne duam që Tirana të jetë një super hapësirë për teknologjinë. Një nga gjërat që po transformohet teksa flasim është Piramida e Tiranës, e cila do të jetë një hapësirë shumë më e madhe sesa Parku Olimpik, ku fëmijët mund të mësojnë si të kodojnë. Nëse gjenerata e prindërve tanë duhet të dinte rusisht që të ecte përpara në jetë, gjenerata ime duhet të dinte anglisht, kurse gjenerata juaj duhet të dijë gjuhët e kompjuterit sepse kjo është gjuha e së ardhmes”.

Lexo: 17-vjeçari shqiptar shpiku robotin që dezinfekton shkollën çdo mëngjes nga Covid-19 në Tiranë

Ai e cilësoi Bibliotech me fokusin tek teknologjia po aq sa tek libri, si biblioteka e së ardhmes. Veliaj përgëzoi talentet e reja të Tiranës, të cilët prezantuan idetë e tyre gjatë ditëve të konkursit.

Sipas Veliajt, është ndërmarrë nisma që bibliotekat t’i kthejmë në hapësira, ku të mësojmë kodim dhe gjuhën e kompjuterit. Biblioteka në vitin 2021 nuk mund të jetë vetëm për libra, por do të jetë edhe një hapësirë, ku organizata të ndryshme rinore, apo të fëmijëve, mund të mblidhen bashkë të zhvillojnë një aktivitet, të propozojnë një vendimmarrje të re. Jam shumë i lumtur që bashkë me UNICEF-in kemi transformuar bibliotekën jo vetëm si një hapësirë librash, por si një hapësirë teknologjike”.

Ai kujtoi se sot ka 8 biblioteka në Tiranë dhe plani është që të kemi 27, në të gjitha njësitë e Tiranës.

Nga robotika tek librat digjitalë, idetë e të rinjve që morën pjesë në “BiblioTech Challenge” u vlerësuan nga juria profesioniste dhe në fund u ndanë disa çmime.

 

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0