Bezos: Për të jetuar një jetë të lumtur pa pendesa deri në moshën 80-vjeçare, bëjini vetes këto 12 pyetje - Business Magazine Albania

Bezos: Për të jetuar një jetë të lumtur pa pendesa deri në moshën 80-vjeçare, bëjini vetes këto 12 pyetje

pendesa

Cili është sekreti i një jete të gjatë, të lumtur dhe të suksesshme? Kjo duket se është një pyetje që ia bëjmë vetes vazhdimisht.

Jeff Bezos, i cili ka njoftuar se do të tërhiqet nga roli i tij si CEO i Amazon këtë vit dhe do të kalojë në rolin e kryetarit ekzekutiv, ka ndarë mendimet e tij për këtë temë shumë herë.

“Kur jeni 80 vjeç dhe në një moment të qetë reflektimi, duke rrëfyer për veten tuaj versionin më personal të historisë suaj të jetës, tregimi që do të jetë më kompakt dhe më kuptimplotë do të jetë ai i zgjedhjeve që keni bërë.” tha Bezos në fjalimin e tij të vitit 2010 në Universitetin Princeton.

Në fjalimin e tij, të titulluar “Ne jemi ajo që zgjedhim”, Bezos thekson ndryshimin midis dhuratave dhe zgjedhjeve: “Zgjuarësia është një dhuratë, mirësia është një zgjedhje. Dhuratat janë të lehta, në fund të fundit ato u jepen njerëzve. Zgjedhjet mund të jenë të vështira. Ju mund të joshni veten me dhuratat tuaja nëse nuk jeni të kujdesshëm dhe nëse e bëni, ndoshta do të jetë në dëm të zgjedhjeve tuaja.”

Me fjalë të tjera, pavarësisht se sa i suksesshëm do të jeni, ajo për të cilën do të kujdeseni më së shumti në prapavijë nuk është numri i zerove në llogarinë tuaj bankare, por janë zgjedhjet që keni bërë për të arritur atje ku jeni.

Por pa përfitimin e të kuptuarit, si mund të dallojmë nëse jemi në një rrugë për të cilën do të jemi krenarë kur të kthejmë kokën pas në jetën tonë 10, 20 apo 30 vjet nga tani?

Lexoni: Kritikat nuk kanë fund për Jeff Bezos! Festoi lançimin e fluturimit hapësinor para se të reagonte për tragjedinë në magazinën e Amazon

Lufta e vazhdueshme për të bërë zgjedhje

Në fjalimin e tij, Bezos tregoi periudhën kohore në të cilën i erdhi për herë të parë ideja për të filluar një biznes për shitjen e librave në internet, i cili më vonë do të bëhej ajo që e gjithë bota e njeh tani si Amazon. Në atë kohë, ai e dinte se ecja përpara me idenë do të ishte një lëvizje shumë e rrezikshme.

Bezos madje i kërkoi këshilla shefit të tij, për të cilin tha se ishte “i shkëlqyer” dhe “shumë i admiruar”. Atij iu tha se megjithëse “dukej si një ide shumë e mirë, do të ishte një ide edhe më e mirë” nëse Bezos nuk do të kishte tashmë një punë të mirë.

“Ishte me të vërtetë një zgjedhje e vështirë, por në fund të fundit, vendosa që duhet ta bëja një goditje. Nuk mendoja se do të pendohesha për të provuar dhe për të dështuar. Dyshova se gjithmonë do të më përndiqte një vendim për të mos u përpjekur fare”, tha Bezos. “Pas shumë mendimesh, mora rrugën më pak të sigurt për të ndjekur pasionin tim dhe jam krenar për këtë zgjedhje.”

Zgjedhja ‘perfekte’ nuk ekziston

E vërteta në jetë është se ne të gjithë do të bëjmë zgjedhje për të cilat përfundojmë duke u penduar. Quhet dështim dhe dështimi mund të jetë një gjë e mirë, sepse na mëson se si të jemi më të mirë. Por ndërsa rritemi, qëllimi ynë duhet të jetë të minimizojmë numrin e dështimeve që çojnë në keqardhje.

“Në fund të fundit, ne jemi zgjedhjet tona. Ndërtoni për veten një histori të mrekullueshme,” tha ai në fund të fjalës së tij.

Për të ndërtuar një histori të mrekullueshme, Bezos ofroi 12 pyetje dhe u kërkoi të gjithëve të mendonin thellë rreth tyre:

 1. Si do t’i përdorni dhuratat tuaja?
 2. Çfarë zgjedhje do të bëni?
 3. Inercia do të jetë udhërrëfyesi juaj, apo do të ndiqni pasionet tuaja?
 4. Do të ndiqni dogmat, apo do të jeni origjinal?
 5. Do të zgjidhni një jetë të lehtë, apo një jetë shërbimi dhe aventure?
 6. Do të vyshkeni nën kritikat, apo do të ndiqni bindjet e tua?
 7. Do ta nxirrni mllefin kur gaboni, apo do të kërkoni falje?
 8. Do ta ruani zemrën tuaj nga refuzimi, apo do të veproni kur të bini në dashuri?
 9. Do të luani në terren të sigurt, apo do të jeni të guximshëm?
 10. Kur është e vështirë, a do të dorëzoheni apo do të jeni të pamëshirshëm?
 11. A do të jeni një cinik, apo do të jeni një ndërtues?
 12. A do të jeni të zgjuar në kurriz të të tjerëve, apo do të jeni të sjellshëm?

Ndërsa këto pyetje nuk ofrojnë një recetë të pagabueshme për lumturinë, ato mund të na udhëheqin në zgjedhjet që përfundimisht do të na ndihmojnë të jetojmë një jetë për të cilën jemi krenarë.

Lexoni: 11 mësime për sipërmarrësit nga i suksesshmi Jeff Bezos

Jo të gjithë ne do të përfundojmë duke arritur të njëjtin sukses si Bezos, një miliarder i vetë-bërë dhe njeriu më i pasur në botë. Por, nuk ka asnjë arsye që ne nuk mund, ose nuk duhet të sfidojmë veten për të ndërtuar një histori që ia vlen të tregohet.

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0