Bezos ofron dy miliardë dollarë për të zbritur në Hënë - Business Magazine Albania

Bezos ofron dy miliardë dollarë për të zbritur në Hënë

Jeff Bezos, njeriu më i pasur në botë, është ofruar të mbulojë koston e NASA-s në vlerë prej 2 miliardë dollarësh, në mënyrë që agjencia hapësinore amerikane të shqyrtojë nënshkrimin e një kontrate me të për të ndërtuar një automjet për të zbritur në Hënë.

Fluturimet në hapësirë tashmë janë kthyer në një garë miliarderësh. Në prill të këtij viti, NASA firmosi kontratë me miliarderin tjetër Elon Musk dhe kompaninë e tij “SpaceX”, ndërkohë refuzoi ofertën e Bezos dhe kompaninë e tij “Blue Origin”.

Kontrata parashikon ndërtimin e një sistemi uljeje që do të dërgonte astronautët në sipërfaqen hënore më së afërmi më 2024. Megjithëse pritej që të dy kompanitë të mund të merrnin pjesë në projekt duke bashkëpunuar, kjo nuk ndodhi dhe NASA u përcaktua për “SpaceX”, në mungesë të fondeve.

Në fakt, NASA për projektin e saj kërkoi nga Kongresi 3 miliardë dollarë, por mori vetëm 850 milionë dollarë për të ndërtuar një automjet për t’u ulur në Hënë.

Pas kësaj, Bezos tha se kompania “Blue Origin” është e gatshme të kompensojë këtë, duke ofruar dy miliardë dollarë shtesë në dy vjetet e ardhshëm.

BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0