Ben Andoni arsyet pse Shqipëria do futet në BE më shpejt se Kroacia dhe sfida e Ministrisë së Financave - Business Magazine Albania

Ben Andoni arsyet pse Shqipëria do futet në BE më shpejt se Kroacia dhe sfida e Ministrisë së Financave

Shqiperia do te futet me shpejt se Krocia ne BE

Hapja e negociatave është një mundësi e mirë për të përmirësuar shumë nga sektorët në vendin tonë.
Historiani Ben Andoni, e sheh çeljen si një hap përpara për të na çuar drejt një vendi më demokratik. Për Business Magazine, ai shprehet se sektori i ekonomisë, me Ministrinë e Financave kanë rol themelor në këtë hap, pasi do të duhet të plotësohen 13-të kapitujt e parashikuar nga BE.

Cilat janë përfitimet e biznesit në Shqipëri nga çelja e negociatave?

Fillimisht, gjithçka vihet re në momentin e shfaqjes së modalitetit në Open Ballkan, Z. Rama dhe Z. Vuçiç kanë thënë që, të dyja vendet tona kanë nevojë për përgatitjen e kuadrit ligjor, por edhe teknik të thithjes së investimeve të huaja. Sllavët për shkak të konjukturës së tyre historike kanë ndërtuar edhe më shumë besimin e investitorëve të huaj.
Ndaj, tani pas çeljes së negociatave investitorët nuk do të vijojnë ta shohin Shqipërinë si vend problematik, por do të ketë patjetër lehtësira.

A ëshë kjo një sfidë apo arritje?
Është të dyja bashkë. Sot fillon sfida e vërtetë e politikanëve, sepse në shkollat profesionale do të duhet të nxjerrin sa shumë dhe sa më tepër profesionistë.
Investimet e huaja kërkojnë fuqi punëtore. Ato nuk mund ta importojnë fuqinë punëtore. Shumë prodhime tonat gjithashtu pak nga pak do fillojnë të certifikohen ndryshe në tregun EU.

Çfarë do të sjellin këto ndryshime?

Pritet të ulet informaliteti dhe ne do të operojmë në kuadrin e një vendi, sipas rregullave të BE.
Kjo do të bëjë që shqiptarët ose të rikthehen në vendin e tyre ose të pranojnë të qëndrojnë dhe punojnë këtu. Na pret një e ardhme më e mirë.

Vende të tjera të Rajonit janë në prag hapjesh të negiciatave, nga aspekti ekonomik ne jemi më të zhvilluar apo disa hapa pas atyre?

Tregu sllav është tepër i strukturuar dhe ka një ecuri shumë të mirë, ose më saktë ashtu ka qënë gjithmonë. Të hapur për të bashkëpunuar me Kosovën, Malin e Zi e Krocainë. Kanë mbështetur fuqinë bashkëpunuese mes grupesh. Për fat të keq, ne nuk kemi një treg aq të mirë sa do ishte nëse do ishim një treg i  përbashket me Kosovën.Tani vonë hoqëm tarifën e rrugës. Nëse do ishim një treg i përbashkët do të luanim edhe politikat e brendshme. Sot që flasim kemi ekonomi të pastrukturuar ende mirë, nuk kemi një treg të mirëfilltë ekonomik. Nëse do të punonim me Kosovën gjërat do të ishin ndryshe,  do kishim shkëmbim mallrash apo gjithçka tjetër dhe do të konkuronim edhe Malin e Zi edhe Maqedoninë. Grupet e intereset pengojnë kanale të caktuara zhvillimi për Shqipërinë. Serbia dhe Krocia e kanë shumë më të lehtë të depërtojnë në tregun ndërkombëtar. Ne pse e kemi kaq të vështirë? Uroj që kjo të kuptohet së shpejti. Serbia e ka kaluar me kohë këtë problem ndaj është radha jonë tani ta shohim si sfidë.

Cila ministri sipas jush do të ketë punën më të vështirë?
Ministria e Financave do të ketë punën më të vështirë. Me mbi 13 kapituj që duhet parë dhe vlerësuar. Kjo patjetër do të marrë kohë. Do të duhet një burokraci jashtëzakonisht e mirë, e cila do të duhet ta përballojë.
Së dyti, tani shteti çdo gjë duhet ta mendojë në bazë të hapjes së kapitujve të rinj cdo gjë do ndryshojë.

A mendoni që po njësoj si Kroacia me 12 vite përpjeke edhe ne do të bëhemi pjesë e BE? Besoj se po!
Madje unë mendoj që edhe më shpejt pasi në kohën kur u fut në loje Kroacia kishte të tjera modalitete ndëra tani të tjera.
Efektet do të kemi mundësi t’i shohim, por fillimisht do të jenë të padukshme. Ndikimi më i madh pritet të jetë në drejtësi.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0