Bëhuni gati për laptopët e rinj Apple - Business Magazine Albania

Bëhuni gati për laptopët e rinj Apple


Apple po përgatitet të lançojë tre laptopë të rinj në muajin Qershor në konferencën vjetore “Worldwide Developers Conference” të organizuar nga Apple.

Sipas raporteve, Apple mund të lançojë një version të rifreskuar të MacBook 12 inç me një çip të ri Intel.

Një nga ankesat që ka patur për laptopin MacBook është se procesori aktual është optimizuar për jetën e baterisë, jo për performancën. Një model i ri i cili do të përdorë një çip tjetër Intel mund ta bëjë pajisjen më tërheqëse për një gamë më të gjerë përdoruesish, ndoshta edhe në “kurriz” të jetës së baterisë.

Versionet e reja të MacBook Pro me çipe më të shpejta Intel janë planifikuar të lançohen.

Gjithashtu, kompania mund të përditësojë laptopin e tij më pak të shtrenjtë, MacBook Air, me një procesor të ri.

Vjeshtën e kaluar, Apple lançoi MacBook Pro me një prekje të integruar në tastierë. Megjithëse kompania thotë se shitjet e laptopëve të rinj janë të larta, shumë përdorues profesionistë që dëshironin një laptop të tillë mbetën të zhgënjyer.

Burimi: businessinsider.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0