Bëhu profesionist i së ardhmes - Business Magazine Albania

Bëhu profesionist i së ardhmes

profesionist i së ardhmes

Shkruar nga Klodjan Moja, kontributor

Kërkimi i një pune zhvillohet në shumë dhe mënyra të ndryshme. Kurset e trajnimit janë sigurisht një mënyrë që ndihmon për të gjetur një punë më lehtë dhe në kohën më të shkurtër të mundshme. Natyrisht, ju duhet të jeni të aftë në zgjedhjen e kursit më të mirë, të rëndësishëm për sektorët profesionalë më produktivë.

Ndjekja e kurseve të duhura të trajnimit, në lidhje me sektorët profesionalë më produktivë dhe të zhvilluar, ndihmon për të gjetur punë brenda një kohe të arsyeshme. Kjo është e vërtetë si për të diplomuarit e universitetit ashtu edhe për të diplomuarit e e certifikuar , të cilët sapo kanë mbaruar kursin e tyre të trajnimit dhe kanë ndërmarrë detyrën e mundimshme për të bërë debutimin e tyre në botën komplekse dhe të ngatërruar të punës. Natyrisht, duhet të jesh i zoti në zgjedhjen e kurseve më të mira të trajnimit në treg, pasi jo të gjithë janë njësoj, pasi jo të gjithë sektorët profesionistë garantojnë të njëjtën mundesi pune dhe rritjen. Këshilla e parë që ju japim është të azhornoheni vazhdimisht me trendet në tregun e punës, me sektorët më produktivë, me nevojat reale të kompanive dhe me figurat më të kërkuara profesionale.

Një nga problemet kryesore që ndikon në botën e punës është hendeku midis ofertës dhe kërkesës. Çfarë do të thotë? Me fjalë shumë të thjeshta, kjo do të thotë që në sektorë të caktuar profesionalë, ka shumë mundësi pune, megjithatë kompanitë kanë vështirësi serioze në gjetjen e figurave të duhura profesionale. Pozicionet e punës janë, por fuqia punëtore mungon, pothuajse e pamundur të gjendet. Është thelbësore të fillohet një dialog midis sistemit të trajnimit dhe atij punues, gjë që jemi duke e bërË me partnerët tanë. Shkollat ​​dhe universitetet duhet të trajnojnë të rinjtë, duke u dhënë atyre aftësi për t’iu përgjigjur në të gjitha aspektet nevojave të bizneseve. Të rinjtë që e gjejnë veten duke zgjedhur kursin e tyre të studimit duhet të njohin nevojat e tregut dhe të trajnohen në sektorë të caktuar që ofrojnë punë.

Trajnimi specifik bëhet thelbësor, për të përmbushur nevojat e tregut dhe ato të të rinjve për të gjetur një punë.

Lexo: Greqia rihap dyert e turizmit më 14 maj

Aktualisht po punojmë së bashku me kolegun Gezim Balashi, drejtues ekzekutiv ndër më të mirët në Shqipëri. Ne kemi bashkuar dy kompanitë tona “Imperium Academy & Elite Hospitality Consulting”  për një projekt në aspektin e kurseve profesionale të liçensuara në fushën e turizmit. (Kuzhinë, kuzhinë e avancuar, Hotel Management, Food & Beverage Manager, Reception, Marketing).

Objektivi ynë është që pasi studentët të jenë certifikuar, t’i i integrojmë në marrëdhënie pune në fushën që janë certifikuar me bizneset tona partnere.

Ne po synojmë të binjakëzohemi me Institutin profesional në Itali “Italian Food Academy”

Në këtë mënyrë po mundohemi t’i japim më shumë fokus formimit profesional që Shqipërisë i mungon shumë në fushën e shërbimeve, duke ndihmuar dhe të rinjtë e sotëm të kenë një

Trajnimet profesionale të certifikuara konsistojnë në teori dhe praktikë, duke e zhvilluar praktikën në bizneset partnere si hotele të ndryshme, bare ose restorante nga më prestigjozet. Qëllimi ynë është formimi dhe punësimi i menjëhershëm i të rinjve, duke i siguruar një kurrikul formimi të qartë, profesionale sipas kërkesave të partnereve tanë dhe sipas kurrikulës tonë të avancuar në fushën përkatëse, duke i dhënë tregut Elitën e profesionistëve në Hotel management, Food & Beverage Manager dhe Executive Chef.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0