BE u jep një "goditje të rëndë" kompanive teknologjike: Portat e karikimit duhet të jenë të njëjta për çdo paisje - Business Magazine Albania

BE u jep një “goditje të rëndë” kompanive teknologjike: Portat e karikimit duhet të jenë të njëjta për çdo paisje

BE i jep një "goditje të rëndë" kompanive teknologjike: Portat e karikimit duhet të jenë të njëjta për çdo paisje

Apple do të duhet të ndryshojë fishat e iPhone-ve të shitur në Evropë deri në vitin 2024, pasi vendet e BE-së dhe ligjvënësit ranë dakord të martën për një port të vetëm karikimi celular për telefonat celularë, tabletët dhe kamerat.

Ndërhyrja politike erdhi pasi kompanitë nuk arritën të arrinin një zgjidhje të përbashkët. Brukseli ka bërë presion për një port të vetëm karikimi celular për më shumë se një dekadë, nxitur nga ankesat e përdoruesve të iPhone dhe Android. Iphonët karikohen nga një kabllo “Lightning”, ndërsa pajisjet me bazë Android përdorin lidhës “USB-C”. Gjysma e karikuesve të shitur me telefona celularë në vitin 2018 kishin një lidhës USB micro-B, ndërsa 29% kishin një lidhës USB-C dhe 21% një lidhës Lightning, sipas një studimi të Komisionit të vitit 2019.

“Deri në vjeshtën e vitit 2024, USB Type-C do të bëhet porti i zakonshëm i karikimit për të gjithë telefonat celularë, tabletët dhe kamerat në BE”, tha Parlamenti Evropian në një deklaratë.

Lexo edhe: Miratohet ligji historik. Evropa“ndalon” fuqinë e gjigandëve teknologjikë, jo më “spiunazh” mbi të dhënat

Shefi i industrisë së BE-së Thierry Breton tha se marrëveshja do të kursente rreth 250 milionë euro  për konsumatorët. Apple, e cila ka paralajmëruar se propozimi do të dëmtonte inovacionin dhe do të krijonte një mal me mbeturina elektronike, nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

“Ne jemi krenarë që laptopët, e-lexuesit, kufjet, tastierat dhe pajisjet portative të navigimit janë gjithashtu të përfshira,” tha ligjvënësi Alex Agius Saliba që drejtoi debatin në parlament.

Laptopët do të duhet të jenë në përputhje me legjislacionin brenda 40 muajve nga hyrja në fuqi e tij, ndërsa ekzekutivi i BE-së do të ketë fuqinë në të ardhmen për të harmonizuar sistemet e karikimit me valë.

Fakti që marrëveshja mbulon gjithashtu lexuesit elektronikë, kufjet dhe teknologjitë e tjera do të ndikojë në Samsung, Huawei dhe prodhues të tjerë të pajisjeve.

Reuters 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0