Miratohet ligji historik. Evropa“ndalon” fuqinë e gjigandëve teknologjikë, jo më “spiunazh” mbi të dhënat - Business Magazine Albania

Miratohet ligji historik. Evropa“ndalon” fuqinë e gjigandëve teknologjikë, jo më “spiunazh” mbi të dhënat

Ligjvënësit evropianë kanë arritur marrëveshje për një paketë gjithëpërfshirëse rregulloresh të reja për platformat teknologjike që mund të nënkuptojnë ndryshime të mëdha në mbikëqyrje për gjithçka, nga algoritmet e mediave sociale te reklamat dixhitale – dhe me pasoja të mundshme në mbarë botën.

Ligji i propozuar, i njohur si Akti i Shërbimeve Dixhitale (DSA), shënon pjesën e dytë të legjislacionit të teknologjisë që përparon në Evropë brenda një muaji. Ai synon të vendosë rregulla të reja se si industria e teknologjisë trajton dezinformatat dhe përmbajtjet e paligjshme në mediat sociale, si dhe mallrat dhe shërbimet ilegale në tregjet online. Kompanitë e mëdha që shkelin ligjin mund të përballen me miliarda gjoba.

“Marrëveshja e sotme — që plotëson marrëveshjen politike mbi Aktin e Tregjeve Dixhitale muajin e kaluar — dërgon një sinjal të fortë: për të gjithë evropianët, për të gjitha bizneset e BE-së dhe për homologët tanë ndërkombëtarë,” tha presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Projektligji shënon një pikë kthese në rregullimin e teknologjisë. Ai u jep zyrtarëve më shumë mjete për të hequr gjuhën e urrejtjes, për të ndjekur shitësit e tregtisë elektronike që promovojnë mallra të paligjshme dhe për të shqyrtuar algoritmet e rekomandimit të platformave teknologjike, ndër të tjera. Ai zbatohet jo vetëm për faqet e mediave sociale, por edhe për dyqanet e aplikacioneve, platformat e ekonomisë së koncerteve, madje edhe shërbimet cloud dhe ofruesit e internetit.

Lexo edhe: Facebook nuk ikën nga Europa, por ankohet për bazën e të dhënave

Legjislacioni i gjerë parashikon gjithashtu kërkesa shtesë për ato që i quan “platforma shumë të mëdha në internet” me të paktën 45 milionë përdorues të BE-së. Për këto kompani, ligji do të kërkonte vlerësime të rrezikut për moderimin e përmbajtjes dhe auditime të pavarura të lidhura me trajtimin e materialeve të paligjshme nga ana e tyre, si dhe përmbajtje që mund të jetë e ligjshme, por ende kërcënon shëndetin publik, të drejtat e njeriut ose prioritete të tjera të interesit publik.

Së bashku me Aktin e Tregjeve Dixhitale – një projekt-ligj i përqendruar te konkurrenca që synon t’i bëjë më të hapura platformat dominuese në internet – DSA thekson se si Evropa ka lëvizur me vendosmëri për të krijuar rregulla proaktive për kompanitë e Gjigandit Teknologjik, duke tejkaluar ligjvënësit amerikanë që kanë ecur relativisht ngadalë.

Marrëveshja e së shtunës pasqyron orë të tëra negociatash këtë javë midis Komisionit Evropian, vendeve anëtare të BE dhe Parlamentit Evropian për të harmonizuar versione të ndryshme të legjislacionit. Ndërsa marrëveshja e arritur të shtunën duhet ende të përfshihet në gjuhën përfundimtare dhe të miratohet zyrtarisht, ajo mund të hyjë në fuqi brenda disa muajsh.

DSA mund të shërbejë si një “standard global i arit” për politikëbërësit e tjerë për t’u ndjekur, tha denoncuesi i Facebook, Frances Haugen, ligjvënësve evropianë vitin e kaluar. Të enjten, ish-Sekretarja e Shtetit Hillary Clinton miratoi DSA-në dhe u bëri thirrje zyrtarëve evropianë që ta finalizonin projektligjin me shpejtësi, duke sugjeruar se ai mund të “forconte demokracinë globale”.

Industria e teknologjisë, ndërkohë, ka lobuar në mënyrë aktive për masën, në disa raste duke paralajmëruar për rreziqet që kërkesat përshkrimore mund të paraqesin për inovacionin.

CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0