BE gjobit BMW, Grupin Volkswagen për kufizimin e konkurrencës në pastrimin e emetimeve të karburantëve - Business Magazine Albania

BE gjobit BMW, Grupin Volkswagen për kufizimin e konkurrencës në pastrimin e emetimeve të karburantëve

konkurrencës

Komisioni Europian njofton se tre prodhues gjermanë të makinave shkelin rregullat e antitrustit të BE duke kufizuar konkurrencën në pastrimin e emetimeve të karburantëve për makinat e reja me naftë dhe gjobiti BMW dhe Volkswagen Group me 875 milionë euro midis tyre.

Ekzekutivi i BE tha se ata bashkëpunuan për zhvillimin teknik në fushën e pastrimit të oksidit të azotit, por Daimler nuk u gjobit sepse zbuloi ekzistencën e kartelit.

“Pesë prodhuesit e makinave Daimler, BMW, Volkswagen, Audi dhe Porsche poseduan teknologjinë për të zvogëluar emetimet e dëmshme përtej asaj që kërkohej ligjërisht sipas standardeve të emetimit të BE-së. Por ata shmangën të konkurronin duke përdorur potencialin e plotë të kësaj teknologjie për të pastruar më mirë sesa kërkohet nga ligji,” tha shefi i antitrustit të Bashkimit Europian Margrethe Vestager në një deklaratë.

“Pra, vendimi i sotëm ka të bëjë me atë se si bashkëpunimi i fshehtë teknikisht i ligjshëm shkoi keq. Dhe ne nuk e tolerojmë kur kompanitë bashkëpunojnë fshehtas”.

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0