Banka Qëndrore e Rusisë kërkon të ndalojë prodhimin e kriptomonedhave - Business Magazine Albania

Banka Qëndrore e Rusisë kërkon të ndalojë prodhimin e kriptomonedhave

Banka Qendrore e Rusisë, vendi i tretë më i madh i minierave të kriptove në botë, propozoi një ndalim të përgjithshëm të përdorimit dhe krijimit të të gjitha kriptomonedhave brenda vendit.

Kriptomonedhat mbajnë shenjat dalluese të një skeme piramidale dhe minojnë sovranitetin e politikës monetare, duke paraqitur një kërcënim për sistemin financiar rus, tha banka qendrore në një raport të botuar të enjten.

“Rreziqet e mundshme të stabilitetit financiar të lidhura me kriptovalutat janë shumë më të larta për tregjet në zhvillim, përfshirë Rusinë”, tha banka qendrore.

Linja e ashpër kundër kriptove përputhet me pozicionin e shërbimeve të fuqishme të sigurisë ruse, të cilat gjithashtu mbështesin një ndalim konkurrues brenda vendit për të parandaluar përdorimin e tij për të financuar opozitën e vendit, sipas dy personave të njohur me këtë çështje. Më shumë se 7 trilion rubla (92 miliardë dollarë) asete mbahen në rreth 17 milionë kriptovaleta në Rusi, thanë ata.

Shërbimi Federal i Sigurisë, ose FSB, loboi Guvernatoren Elvira Nabiullina për një ndalim të plotë, pasi pagesat e vështira për t’u gjurmuar përdoren gjithnjë e më shumë nga rusët për t’u dhuruar organizatave të padëshirueshme, duke përfshirë burimet e medias që janë etiketuar “agjentë të huaj”, sipas burimeve të Bloomberg.

Lexo edhe: Ja përse të gjithë milionerët e bitcoin po zhvendosen në Porto Riko

Financimi i opozitës dhe medias përbën një pjesë të parëndësishme të përdorimit të kriptove në Rusi, por shërbimet e sigurisë janë të shqetësuara se ky është një problem në rritje.

Një zëdhënës i FSB-së nuk iu përgjigj kërkesave për koment.

“Sa i përket FSB-së, Banka e Rusisë ka thënë për një kohë të gjatë se ne i konsiderojmë rreziqet e kriptomonedhave si të larta”, tha të enjten në një konferencë online shefja e departamentit të stabilitetit financiar të bankës qendrore, Elizaveta Danilova. “Ky është qëndrimi ynë. Por në të njëjtën kohë, ne jemi të kënaqur nëse organet e tjera e ndajnë atë.”

Rusia tashmë ndalon përdorimin e kriptove për të bërë pagesa dhe raporti i bankës qendrore bëri thirrje që individët dhe bizneset që shfaqin rregullat të mbajnë përgjegjësi. Nuk ka nevojë për një ndalim të plotë si në Kinë dhe propozimet nuk do të zbatohen për asetet e mbajtura jashtë vendit nga rusët, tha Danilova, duke shtuar se njerëzit me llogari shkëmbimi në det të hapur do të jenë në gjendje të tregtojnë kripto.

Raporti synonte minierat, për të cilat tha se dëmton axhendën e gjelbër të vendit, rrezikon furnizimin me energji të Rusisë dhe përforcon efektet negative të përhapjes së kriptomonedhave, duke krijuar stimuj për anashkalimin e përpjekjeve për rregullim.

Bloomberg 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0