Banka e Shqipërisë: 70% e popullsisë duhet të ketë një llogari bankare


Deri në vitin 2022, 70% e popullsisë shqiptare duhet të ketë një llogari bankare për të bërë pagesa përmes kanaleve bankare.

Ky është thelbi i një platforme të veçantë të Bankës së Shqipërisë, e cila synon modernizimin e sistemit bankar në vend. Ndërkohë, niveli aktual vlerësohet të jetë 38%.

Lexoni: Banka e Shqipërisë rrit aksesin në komunikim online përmes një faqeje të re

Në të njëjtën kohë, reforma synon gjithashtu rritjen e vëllimit të pagesave elektronike nga 4.3 pagesa për frymë në vitin 2016 në 10 pagesa për frymë në vitin 2022.

Sipas Bankës Qendrore, qëllimi i kësaj strategjie është të bëjë përmirësime në tregun e pagesave dhe t’u ofrojë qytetarëve një gamë më të gjerë të opsioneve të pagesave.

burimi: ibna

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale