Banka Boterore: Ne vitin 2015, 27 per qind e shqiptareve me kredi

Banka Boterore: Ne vitin 2015, 27 per qind e shqiptareve me kredi


Një në katër shqiptarë figuron në regjistrin e kredive për vitin 2015. Edhe pse nuk është një llogaritje e drejtpërdrejtë, kjo është e dhëna që jep Banka Botërore mbi përqindjen e të rriturve që janë të regjistruar në regjistrin publik të kredive në banka.
Konkretisht në vitin 2015 përqindja e atyre që janë në këtë regjsitër është 27.1 për qind, çka tregon për një rritje të dukshme krahasur me vitin 2014 kur në të njëjtin regjistër ishin 16.7 për qind e popullsisë së rritur në vend. Në vitin 2013 i njëjti regjistër përfshinte 13.1 për qind të popullsisë së rritur kurse në 2012 shifra është 19.7 për qind.
Por çfarë ka parasysh përqindja që jep Banka Botërore kur vlerëson mbulimin e regjistrit publik të kredive. Ky sistem raporton numrin e individëve dhe firmave të listuara në regjistrin publik të kredive me informacionin më të fundit për historinë e ripagesave, borxhet, apo kreditë e vonuara. Numri shprehet si përqindje e popullsisë së rritur pra nga 18 e lart.

/ACP/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0