Apple vonon lançimin e funksionalitetit të ruajtjes së kartave tuaja ID - Business Magazine Albania

Apple vonon lançimin e funksionalitetit të ruajtjes së kartave tuaja ID

kartave ID

Apple ka vonuar lançimin e një veçorie që do t’ju lejojë të ruani ID-në tuaj në aplikacionin Wallet të kompanisë. Në një përditësim në faqen zyrtare të iOS 15 që u zbulua nga MacRumors, Apple thotë se funksionaliteti tani do të arrijë në fillim të vitit 2022. Kompania më parë kishte planifikuar të lançohej në fund të 2021.

Apple e prezantoi për herë të parë këtë veçori në WWDC 2021. Në atë kohë, kompania tha se kjo veçori do t’ju lejonte të shtonit patentën ose kartën e identitetit në Apple Wallet ashtu si do të bënit me një kartë krediti ose debiti. Ndër vendet e para që do të mbështesin funksionin do të jenë pikat e kontrollit të Administratës së Sigurisë së Transportit (TSA) në disa aeroporte të SHBA.

Lexoni: Aksionet e Tesla, Apple dhe Amazon në dorën tuaj. BKT sjell platformën ku mund të investoni në bursat botërore me një klik

Në ato vende, do të keni mundësinë të përdorni iPhone ose Apple Watch për të paraqitur ID-në tuaj në TSA. Ju do ta bëni këtë duke kaluar pajisjen tuaj në një lexues identiteti dhe nuk do t’ju duhet t’ia dorëzoni iPhone ose Apple Watch tuaj një punonjësi të TSA.

Në shtator, Apple njoftoi se tetë shtete do të mbështesin funksionin në fillim, duke filluar nga Arizona dhe Georgia, Connecticut, Iowa, Kentucky, Maryland, Oklahoma dhe Utah. Përtej pikave të kontrollit TSA, Apple tha se shitësit me pakicë dhe vendtakime të ndryshme do të shtojnë suportin më vonë.

Apple nuk ka ndarë një datë specifike të lançimit të funksionalitetit. Ajo që duket qartë është se nuk do të arrijë me iOS 15.2. Ky përditësim është aktualisht në testim beta dhe nuk përfshin suport për ruajtjen e ID-ve dixhitale.

/techcrunch

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0