Apple fshin nga App Store aplikacionet e një kompanie ruse - Business Magazine Albania

Apple fshin nga App Store aplikacionet e një kompanie ruse

Apple ka fshirë aplikacionet e VK nga App Store në mbarë botën, në mesin e tyre është edhe rrjeti social rus VKontakte. Në një deklaratë të përkthyer në faqen e saj të internetit, VK tha se aplikacionet e saj “janë të bllokuara nga Apple” por se “do të vazhdojë të zhvillojë dhe mbështesë aplikacionet iOS”. Në përgjigje të një hetimi nga The Verge, zëdhënësi i Apple, Adam Dema, konfirmoi se aplikacionet e VK janë fshirë dhe llogaritë e zhvilluesve të saj janë mbyllur.

“Këto aplikacione po shpërndahen nga zhvillues me shumicë per të kontrolluar nga një ose më shumë parti të sanksionuara nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar”, tha Dema në një deklaratë. “Për të respektuar këto sanksione, Apple mbylli llogaritë e zhvilluesve të lidhur me këto aplikacione dhe aplikacionet nuk mund të shkarkohen nga asnjë App Store, pavarësisht vendndodhjes. Përdoruesit që i kanë shkarkuar tashmë këto aplikacione mund të vazhdojnë t’i përdorin ato”.
Lexo: Nga heshtja në veprim: Duke motivuar qytetarët për luftën kundër korrupsionit

VKontakte, një aplikacion i njohur i rrjetit social rus me miliona shkarkime u zhduk nga App Store.

 

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën në fillim të këtij viti, qeveria e saj ka bllokuar disa faqe të mediave sociale amerikane, duke përfshirë Instagram, Facebook dhe Twitter. Shtetet e Bashkuara dhe qeveritë e tjera kanë sanksionuar tashmë shumë individë dhe biznese të lidhura me qeverinë ruse, duke përfshirë CEOn e VK Group dhe aleatin e Putinit, Vladimir Kiriyenko.

VK është kompania e dytë më e madhe e internetit në Rusi pas Yandex.

Fshirja e aplikacioneve të VK-s nga Apple do të thotë që përdoruesit e iPhone nuk kanë më akses në aplikacionin për faqen e pestë më të njohur në Rusi, si dhe në aplikacione të tjera nga VK si Mail.ru, VK Music dhe klasifikimet Youla. Kompania i tha gazetës ruse Interfax se aplikacionet mund të vazhdojnë të funksionojnë, por se mund të ketë probleme me njoftimet dhe pagesat.theverge

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0