Android OS është numri një në Kinë » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 12/05/2017

Android OS është numri një në Kinë

Share
nga Neada Muçaj
Maj 12, 2017

Pavarësisht vlerësimit prej 800 miliardë dollarësh të Apple, gjigandi i iPhone vazhdon të luftojë në Kinë, pasi shifrat e reja tregojnë se sistemi Android i Google gëzon 87% të tregut në tremujorin e parë të vitit 2017.

Hulumtimi, i cili bazohet në një panel global të konsumatorit Kantar Worldpanel Comtech, ka vëzhguar blerjet e telefonit, faturat, burimin e blerjes dhe përdorimin në të gjithë botën.

Q1 e vitit 2017 prodhoi pjesën më të ulët të Apple iOSKinë që nga Q2 2014 me 12.4% të shitjeve të smartfonëve. Megjithatë, “Android vazhdoi të grumbullojë fitime nga viti në vit me 87.2% të shitjeve të smartfonëve”, tha Lauren Guenveur, Drejtor i Njohurive të Konsumatorit për Kantar Worldpanel ComTech.

“Për IOS, kjo paraqet një rënie prej 9.1% pikë nga tremujori i parë i vitit 2016. Në të njëjtën kohë, iPhone 7 mbeti pajisja më e shitur në Kinën urbane me 3.8% të një tregu që është bërë gjithnjë e më i fragmentuar”, tha ajo.

Android, një sistem operativ i hapur për celular dhe tablet, përfiton nga zbatueshmëria e tij në të gjithë pajisjet, me përdorim të madh nga prodhuesit e telefonave kinezë.

Prej këtyre shitjeve të AndroidKinë, prodhuesi vendas Huawei dominon tregun urban me 36% të aksioneve. Marka e dytë më e madhe, Oppo, shënoi 13% të shitjeve.

Samsung ra në vendin e gjashtë pas shitësve lokalë kinezë Xiaomi, Meizu dhe Vivo, në vetëm 5% të shitjeve”, raportoi Tamsin Timpson, Drejtor Strategjik i Inspektimit në Kantar Worldpanel ComTech Asia.

OS (sistemi operativ) i Google vazhdon gjithashtu të fitojë në pesë ekonomitë më të mëdha evropiane (Britania e Madhe, Gjermania, Franca, Italia dhe Spanja), duke përbërë 76.3% të shitjeve të smartfonëve. Ndërkohë, iOS i Apple mori 20.7% të shitjeve, një rritje prej 1.9%.

Gjithashtu falë popullaritetit të Android, prodhuesit kinezë kanë përjetuar rritje edhe në BE, duke përbërë tani 22% të shitjeve të smartfonëve.

“Ndërkohë që shitësit kinezë po shijojnë rritjen në vende si BE5, Amerikë Latine dhe Indi, nuk mund të thuhet e njëjta gjë në SHBA, e cila mbetet e dominuar nga Apple (39%), Samsung (30%) dhe LG (12%),” tha Guenveur.

/Warc.com

Evente

Hardh Fest 2017

Shtator 7, 2017
9:00 AM - Shtator 10 9:00 PM

Doing Business 2017

Shtator 28, 2017
në orën 09:00 - 29 Shtator Sep 29 në orën 20:00