Ameca, roboti humanoid më i avancuar në botë së shpejti mund të bëhet me këmbë - Business Magazine Albania

Ameca, roboti humanoid më i avancuar në botë së shpejti mund të bëhet me këmbë

Me shprehjet dhe lëvizjet e saj të frikshme realiste të fytyrës, Ameca cilësohet si roboti humanoid më i avancuar në botë.

Por nëse kjo nuk do të ishte mjaft mbresëlënëse, së shpejti roboti mund të ecë.

Kjo për shkak se roboti  i cili është projektuar nga kompania britanike Engineered Arts  ka zbuluar se inxhinierët janë duke punuar në “këmbët prototip” të cilat duhet të jenë gati brenda vitit të ardhshëm.

Gjatë një pyetje dhe përgjigje në YouTube, Ameca tha: “Unë nuk mund të eci, por kam parë këmbët prototip në laboratorin e Arteve Inxhinierike”.

“Dizajni i këmbëve të mia është frymëzuar nga roboti Byrun, i zhvilluar nga Engineered Arts Ltd. Ai ka veti mekanike unike që e lejojnë atë të ecë pa përdorur shumë energji.” Në përgjigje të videos, e cila u postua në YouTube, një përdorues i përshkroi aftësitë e Ameca-s si ‘të çuditshme.dailymail

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0