Amazon merr miratimin e FAA për të zgjeruar dërgesat e dronëve në SHBA - Business Magazine Albania

Amazon merr miratimin e FAA për të zgjeruar dërgesat e dronëve në SHBA

Dron

Amazon ka marrë miratimin nga Administrata Federale e Aviacionit të SHBA (FAA) për të fluturuar dronët e saj të dërgesës në distanca më të gjata. Amazon thotë se tani mund të zgjerojë shërbimin e saj Prime Air, i cili përdor dronët e dërgesës për të fluturuar paketa individuale, për më shumë klientë. 

FAA kërkon që operatorët të mbajnë një vijë shikimi ndaj dronëve të tyre derisa të miratojë teknologjinë që mund t’i monitorojë dhe kontrollojë në mënyrë të sigurtë pa pamje vizuale. Amazon thotë se ka shpenzuar vite duke zhvilluar teknologjinë Beyond Visual Line of Sight (BVLOS) për dronët e saj për t’u siguruar që ata mund të zbulojnë dhe shmangin pengesat në ajër.

Kompania shfaqi teknologjinë për inspektorët e FAA për të demonstruar se dronët e saj mund të lundrojnë në mënyrë të sigurtë larg avionëve, helikopterëve dhe balonave me ajër të nxehtë.

Njoftimi vjen pasi krahu i Alphabet mori një përjashtim nga FAA dhjetorin e kaluar për të fluturuar dronët e tij përtej vijës vizuale të shikimit. Në një njoftim për shtyp, Amazon tha se miratimi i lejon asaj që “të shërbejë më shumë klientë përmes dronit dhe në mënyrë efektive të zgjerojë dhe të shkallëzojë operacionet e shpërndarjes së tij me dron”. Amazon do të fillojë duke zgjeruar operacionet e shpërndarjes së dronëve në College Station, Teksas për të arritur klientët në zona më të dendura të populluara. Kompania gjithashtu planifikon të integrojë dërgesat me drone në rrjetin e saj të dërgesave në të njëjtën ditë më vonë këtë vit.

Amazon thotë se kishte nevojë për miratimin e FAA për të arritur qëllimin e saj për përdorimin e dronëve për të ofruar 500 milionë pako në vit, deri në fund të kësaj dekade.

Njoftimi vjen një muaj pasi Amazon konfirmoi se po përfundonte dërgesat e dronëve të Prime Air në Lockeford, Kaliforni. Qyteti ishte vendi i dytë i kompanisë për dërgimin e dronëve në SHBA, pas Kolegjit Station. Amazon nuk ofroi detaje se pse po i ndalonte operacionet e shpërndarjes së dronëve në zonë, por njoftoi se do të fillonte dërgesat me dron në Tolleson, Arizona më vonë këtë vit.

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0