Amazon do të konkurrojë drejtpërdrejt me FedEx dhe UPS në shërbimet e dërgesave - Business Magazine Albania

Amazon do të konkurrojë drejtpërdrejt me FedEx dhe UPS në shërbimet e dërgesave

Amazon

Amazon ka filluar transportimin e ngarkesave për klientët e jashtëm pasi shitësi online punon për të rritur biznesin e tij të transportit.

Pas rritjes së kapacitetit të rrjetit të tij logjistik me 50% nga viti në vit, Amazon tani do të lëvizë dërgesat për klientët e jashtëm, sipas një raporti nga CNBC. Një hetim zbuloi se gjiganti i teknologjisë tashmë po transportonte pako për Shërbimin Postar të SHBA.

Amazon tashmë ka një program “logjistikën si shërbim” në Mbretërinë e Bashkuar dhe analistët parashikojnë që një program i ngjashëm do të jetë i disponueshëm në SHBA më vonë këtë vit, ose në 18 muajt e ardhshëm.

Lexoni: Pse Amazon po bëhet më fizik

Amazon nuk pritet të ofrojë një gamë të gjerë shërbimesh të ofruara nga FedEx dhe UPS, por përkundrazi të zgjedhë rrugët dhe ngarkesat që funksionojnë më mirë me rrjetin e tij logjistik.

Amazon aktualisht po dërgon 72% të paketave të veta, një rritje e madhe nga 46.6% që kompania po transportonte në vitin 2019. “Nëse Amazon zhvillon një platformë, ajo funksionon mirë, dhe sigurisht nëse do të ketë kapacitet të tepërt, ata do të përpiqen t’ia shesin dikujt,” tha ish-menaxheri i sigurisë së produktit në Amazon, Rechel Greer për CNBC.

Kompania aktualisht ofron shërbime, të cilat ofrojnë dërgesa për disa porosi nga eBay, Walmart dhe kompani të tjera.

/benzinga

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0