Pse Amazon po bëhet më fizik - Business Magazine Albania

Pse Amazon po bëhet më fizik

Plani i Amazon për të hapur dyqanet e veta fizike mund të mos jetë aq i çmendur sa tingëllon.

Wall Street Journal raporton se tregtia elektronike titan planifikon të hap disa dyqane të mëdha fizike  që do të mbajnë veshje, sende shtëpiake, elektronike dhe produkte të tjera. Dyqanet do të jenë më të vogla se dyqanet tipike në rreth 30,000 metra katrorë, por shumë më të madha se përpjekjet e mëparshme të kompanisë në pikat e saj të shitjes me pakicë që në mënyrë tipike kanë qenë midis 450 dhe 2,300 metrave katrorë.

Dyqanet e tjera Amazon të specializuar në libra dhe pajisje kuzhine kanë një mesatare prej rreth 4,000 katrorësh. Megjithatë, dyqanet fizike përbëjnë vetëm 4% të të ardhurave vjetore të Amazon. Operatorët e dyqaneve sipas shitjeve vjetore – Kohl’s, Nordstrom, Dillards dhe Macy’s kanë parë të ardhurat e tyre të bien mesatarisht me 6% në vit gjatë pesë viteve të fundit, sipas të dhënave nga “S &P”, një agjenci vlerësimi globale ndërsa të ardhurat e Amazon janë rritur mesatarisht me 29% në atë kohë.

Por ndërsa ajo po rrit listën e produkteve ekskluzive, e gjen veten në konkurrencë më të drejtpërdrejtë me markat e njohura prej kohësh për blerësit që gjenden lehtësisht në raftet e dyqaneve. Në një studim tregu, firma kërkimore Gartner në vitin 2019 zbuloi se moda përbënte 48% të 433 etiketave të markave të gjetura në Amazon.

LEXO: Amazon, lider në blerjen e energjisë së rinovueshme

Dyqane fizike për produkte të tilla mund të ndihmojnë në rritjen e dukshmërisë dhe përmirësimin e shitjeve, si në internet ashtu edhe jashtë tij. Amazon e vërtetoi këtë me Kindle, platforma e personalizuar e leximit online, e prezantuar në fund të vitit 2007. Produkti u bë shumë i famshëm dhe nxiti në prodhimin e një sërë produktesh konkurrentë që mund të gjendeshin lehtësisht në dyqane.

Amazon më pas arriti një marrëveshje me Target në 2010 për të mbajtur pajisjen, ku tha që për herë të parë Kindle mund të blihet në një dyqan të vërtetë. Por Walmart dhe Target ndaluan shitjen e Kindles në 2012 nga pakënaqësia me shërbimin.

Krijimi i ekspozitave të saj nuk do të jetë i lirë, por produktet me etiketë private në përgjithësi kanë epërsi në marzhet e fitimit duke i bërë shitësit me pakicë që të mund kompensojnë një pjesë të rëndësishme.

Amazon gjithashtu duket se ka ndezur nevojën për të rikthyer modën e vjetër të quajtur “trafiku i këmbëve” ku klientët që futen në dyqanet e veçanta me pakicë, monitorohen dhe numërohen nga shitësit.

Wall Street Journal

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0