"Amazon do të falimentojë". E thotë vet Jeff Bezos » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 13/07/2019

“Amazon do të falimentojë”. E thotë vet Jeff Bezos

Share
nga Eridon Elshani
Kor 13, 2019
-Manages Business Mag Kosovo
lexo me teper >

Jeff Bezos themeloi Amazon në vitin 1994. Që atëherë, kompania është shndërruar në një gjigant teknologjik –  më e vlefshmja – dhe e ka bërë atë njeriun më të pasur në kohën moderne.

Por miliarderi është i bindur se Amazon do të falimentojë. Në pesë vitet e fundit ai e ka përmendur tashmë tre herë se vdekja e kompanisë është e pashmangshme.

Komente të tilla janë mjaft të pazakonta për një Drejtor Ekzekutiv të një kompanie kaq të madhe. Njerëzit që udhëheqin zakonisht flasin pozitivisht për të ardhmen e biznesit të tyre.

Në 2014, Bezos ka thënë se kompanitë e mëdha mbijetojnë vetëm “disa dekada”

“Kompanitë kanë jetëgjatësi të shkurtër … edhe Amazon një ditë nuk do të ekzistojë më”, tha ai.

Kur e pyetën nëse ishte i shqetësuar, Bezosi u përgjigj: “Nuk jam i shqetësuar sepse e di që nuk mund ta parandaloj. Kompanitë vijnë dhe shkojnë”.

Megjithatë, ai shpreson se Amazon do të japë frymën e saj të fundit pas vdekjes së tij.

Amazon mbushi 25 vjet javën e kaluar. Po i afrohet etapës 30-vjeçare me hapa të mëdhenj.

BusinessInsiderEvente

Zgjidhje, Vetëm me një klik!

Dhjetor 11, 2019
6 PM – 8 PM

Një hap drejt Suksesit!

Dhjetor 14, 2019
09:00 - 17:00