Zgjerohet rrjeti ALBtelecom i fibrës optike: mbi 100 mijë linja në të gjithë vendin! - Business Magazine Albania

Zgjerohet rrjeti ALBtelecom i fibrës optike: mbi 100 mijë linja në të gjithë vendin!

Rrjeti fiks i ALBtelecom arrin më shumë se 100,000 linja në fibër nëpërmjet teknologjisë GPON, në një kohë rekord, duke u konsoliduar si kompania me rrjetin më të gjerë të fibrave optike në vend.

ALBtelecom e nis vitin 2022, me një kapacitet të shtuar teknologjik, duke arritur 105,000 linja nëpërmjet GPON, teknologjisë më të mirë të disponueshme, të cilat u implementuan në një kohë rekord në të gjithë vendin.

Skuadra teknike e ALBtelecom ka punuar me përkushtim maksimal dhe intensivisht për të sjellë për abonentët e saj, investimin në rrjetin e linjave në fibër, përmes teknologjisë GPON, duke siguruar rritje të cilësisë së shërbimit.

“Jam shumë krenare, që kemi arritur një target mjaft ambicioz në një kohë rekord, mbi 100 mijë linja GPON, në të gjithë Shqipërinë.” – u shpreh Znj. Bilgen Aldan, Drejtoresha Ekzekutive e ALBtelecom. “Pavarësisht sfidave të pandemisë si dhe sfidave të shumta në terren, skuadrat teknike të ALBtelecom arritën të shtojnë kapacitetet e linjave të fibrës optike, duke ofruar më shumë cilësi për abonentët dhe një avantazh në treg.” – shtoi Znj. Aldan gjatë një takimi me drejtuesit kryesorë të kompanisë dhe bashkëpunëtorë.

ALBtelecom zotëron një rrjet të fibrave optike prej 4500 km fibër optike, shtrirë në të gjithë Shqipërinë. Këto zhvillime të fundit e konsolidojnë ALBtelecom si operatori lider në treg për kapacitetet e lidhjes së internetit përmes fibrës optike, ku Tirana mban peshën kryesore.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0