Aksionerët e Facebook përpiqen, por nuk arrijnë të kufizojnë fuqinë e Zuckerberg


Thirrjet që fuqia e Mark Zuckerberg duhet të frenohet vazhdojnë të rriten më fort.

Kjo ishte shumë e qartë gjatë takimit vjetor të aksionarëve të Facebook të Enjten, ku Zuckerberg u përball me thirrje të shumta për shfuqizimin e tij. Në rendin e ditës ishin katër propozime të aksionarëve që kërkuan kontrolle të reja mbi fuqinë e Zuckerberg:

  • Një propozim që kërkon më shumë aksionerë në fuqi
  • Një propozim që kërkon një karrige të pavarur të bordit (jo Zuck)
  • Një propozim që e krahasoi kontrollin e Zuckerberg në një “diktaturë” dhe për kontributin e aksionarëve në zgjedhjet e bordit të drejtorëve
  • Një propozim për të shqyrtuar “alternativat strategjike”, duke përfshirë madje edhe ndarjen e Facebook në nën kompani.

Lexoni: “Project Libra”, plani sekret i Facebook

Por këto iniciativa ishin kryesisht një gjest simbolik, pasi bordi i Facebook, edhe një herë, lehtësisht hodhi poshtë të gjitha propozimet e aksionarëve. Propozime të tilla janë krejtësisht të pavlera, pasi Zuckerberg kontrollon shumicën dërrmuese të aksioneve më të fuqishme të kompanisë.

Zuckerberg dukej më së shumti i pakënaqur nga e gjithë kjo. Ai tha se trajtimi i “çështjeve sociale” me të cilat ballafaqohet kompania është një nga prioritetet e tij kryesore. “Kjo është një periudhë e rëndësishme për kompaninë … ne po luftojmë për të bërë gjënë e duhur çdo ditë,” tha ai.

Sidoqoftë, aksionarët e pranishëm e bënë të qartë se duan të shohin ndryshimin e Facebook. Gjatë seancës së Pyetje&Përgjigjeve të takimit, dikush pyeti drejtoren e pavarur kryesuese të Facebook, Susan Desmond-Hellmann, nëse ajo ishte e gatshme të ushtronte autoritetin e saj për të thirrur një takim bordi pa Zuckerberg për të rrëzuar CEOn.

“Ky nuk është drejtimi që ne duam për kompaninë apo bordin,” tha ajo.

Një tjetër pjesëmarrës paraqiste një pyetje të ngjashme për Zuckerberg, duke pyetur nëse do t’i përgjigjej njerëzve që duan që ai të heqë dorë nga një pjesë e fuqisë së tij. Themeluesi i Facebook e anashkaloi çështjen duke përsëritur thirrjet e tij për një çështje më të madhe.

“Unë e pranoj se ka kufizime për atë që një kompani individuale duhet të vendosë,” tha ai.

Lexoni: Nën moton “E ardhmja është private” Facebook sjell 5 njoftimet më të rëndësishme nga konferenca F8

Kjo nuk ishte me të vërtetë një përgjigje ndaj pyetjes që u kërkua, por ishte një veprim i shkathët që i lejoi CEOs të shmangte adresimin e thirrjeve për atë që të japë dorëheqjen ose të heqë dorë nga kontrolli i drejtpërdrejtë. Për më shumë, kjo ishte një kujtesë e fuqishme për kritikët e Zuckerberg se ai nuk do të largohet nga drejtimi i kompanisë.

burimi: Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale