Aksionerët e Facebook përpiqen, por nuk arrijnë të kufizojnë fuqinë e Zuckerberg - Business Magazine Albania

Aksionerët e Facebook përpiqen, por nuk arrijnë të kufizojnë fuqinë e Zuckerberg


Thirrjet që fuqia e Mark Zuckerberg duhet të frenohet vazhdojnë të rriten më fort.

Kjo ishte shumë e qartë gjatë takimit vjetor të aksionarëve të Facebook të Enjten, ku Zuckerberg u përball me thirrje të shumta për shfuqizimin e tij. Në rendin e ditës ishin katër propozime të aksionarëve që kërkuan kontrolle të reja mbi fuqinë e Zuckerberg:

  • Një propozim që kërkon më shumë aksionerë në fuqi
  • Një propozim që kërkon një karrige të pavarur të bordit (jo Zuck)
  • Një propozim që e krahasoi kontrollin e Zuckerberg në një “diktaturë” dhe për kontributin e aksionarëve në zgjedhjet e bordit të drejtorëve
  • Një propozim për të shqyrtuar “alternativat strategjike”, duke përfshirë madje edhe ndarjen e Facebook në nën kompani.

Lexoni: “Project Libra”, plani sekret i Facebook

Por këto iniciativa ishin kryesisht një gjest simbolik, pasi bordi i Facebook, edhe një herë, lehtësisht hodhi poshtë të gjitha propozimet e aksionarëve. Propozime të tilla janë krejtësisht të pavlera, pasi Zuckerberg kontrollon shumicën dërrmuese të aksioneve më të fuqishme të kompanisë.

Zuckerberg dukej më së shumti i pakënaqur nga e gjithë kjo. Ai tha se trajtimi i “çështjeve sociale” me të cilat ballafaqohet kompania është një nga prioritetet e tij kryesore. “Kjo është një periudhë e rëndësishme për kompaninë … ne po luftojmë për të bërë gjënë e duhur çdo ditë,” tha ai.

Sidoqoftë, aksionarët e pranishëm e bënë të qartë se duan të shohin ndryshimin e Facebook. Gjatë seancës së Pyetje&Përgjigjeve të takimit, dikush pyeti drejtoren e pavarur kryesuese të Facebook, Susan Desmond-Hellmann, nëse ajo ishte e gatshme të ushtronte autoritetin e saj për të thirrur një takim bordi pa Zuckerberg për të rrëzuar CEOn.

“Ky nuk është drejtimi që ne duam për kompaninë apo bordin,” tha ajo.

Një tjetër pjesëmarrës paraqiste një pyetje të ngjashme për Zuckerberg, duke pyetur nëse do t’i përgjigjej njerëzve që duan që ai të heqë dorë nga një pjesë e fuqisë së tij. Themeluesi i Facebook e anashkaloi çështjen duke përsëritur thirrjet e tij për një çështje më të madhe.

“Unë e pranoj se ka kufizime për atë që një kompani individuale duhet të vendosë,” tha ai.

Lexoni: Nën moton “E ardhmja është private” Facebook sjell 5 njoftimet më të rëndësishme nga konferenca F8

Kjo nuk ishte me të vërtetë një përgjigje ndaj pyetjes që u kërkua, por ishte një veprim i shkathët që i lejoi CEOs të shmangte adresimin e thirrjeve për atë që të japë dorëheqjen ose të heqë dorë nga kontrolli i drejtpërdrejtë. Për më shumë, kjo ishte një kujtesë e fuqishme për kritikët e Zuckerberg se ai nuk do të largohet nga drejtimi i kompanisë.

burimi: Mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0