AKEP nis punën për heqjen e roaming me Kosovën » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 03/12/2018

AKEP nis punën për heqjen e roaming me Kosovën

Share
nga Anerola Torollari
Dhj 03, 2018
Studied at Faculty of Science, Content Editor Biznesi at Business Magazine
lexo me teper >

Menjëherë pas firmosjes së marrëveshjes mes dy qeverive në Pejë, ka nisur zbatimi i njërës prej tyre.

Siç bën të ditur AKEP, Kryetari i Autoritetit të Komunikimeve Elektronike dhe Postare të Republikës së Shqipërisë, Ilir Zela ka zhvilluar një bisedë telefonike me kreun e Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve Elektronike dhe Postare të Republikës së Kosovës, Kreshnik Gashi, në të cilën është mirëpritur marrëveshja e qeverive të 2 shteteve tona për heqjen e tarifës roaming për qytetarët e Shqipërisë dhe Kosovës.

Lexoni: AKEP drejt kufizimit të domain.al për Regjistruesit.

Zela dhe Gashi kanë përshëndetur marrëveshjen ndërmjet dy qeverive dhe kanë rënë dakord të fillojnë menjëherë punën përgatitore për zbatimin e marrëveshjes.

Dy drejtuesit e AKEP, e kanë cilësuar marrëveshjen ndërqeveritare, si një vendim që shkon në drejtim të frymës që Bashkimi Europian promovon për rajonin tonë që të hiqen barrierat ndaj qytetarëve.

Ky vullnet u theksua edhe gjatë vizitës që zhvilloi në Tiranë, Komisionerja e BE-së për Ekonominë Dixhitale, Mariya Gabriel.

Lexoni: Një Dhomë Ekonomike SHQIPËRI – KOSOVË. Përfaqësitë e dy vendeve e duan

AKEP dhe ARKEP mirëpresin zgjerimin e kësaj marrëveshje edhe me shtetet e tjera të rajonit, si dhe me vendet e Bashkimit Europian dhe do të bashkëpunojnë ngushtësisht në kuadër të BEREC në përmbushje të Axhendës Dixhitale për Ballkanin Perëndimor të udhëhequr nga Komisionerja Gabriel.

/akep.al