Airbnb ndihmon të prekurit nga sulmet në Barcelonë

Airbnb ndihmon të prekurit nga sulmet në Barcelonë


Pasi një furgon kaloi përmes turmës ditën e enjte, duke vrarë 12 njerëz dhe duke plagosur 12 të tjerë, Airbnb aktivizoi mjetin e tij të përgjigjes nga fatëkeqsive për të ndihmuar lidhjen me njerëzit që kanë nevojë për strehim dhe akomodime të tjera në shtëpitë që hapin dyert për ta falas.

Airbnb ka aktivizuar Mjetin e Reagimit ndaj Katastrofave për të ndihmuar të prekurit nga ngjarjet tragjike në Barcelonë,” tha Arnaldo Munoz, Menaxheri i Airbnb për Spanjën. “Ne jemi përkrah njerëzve të lënduar nga ky sulm i tmerrshëm.”

“Nëpërmjet këtij mjeti, njerëzit, udhëtime e të cilëve janë prekur nga këto ngjarje do të mund të lidhen me mikëpritësit vendas të cilët do të hapin shtëpitë e tyre pa pagesë tani deri në datën 7 shtator,” shtoi Munoz.

airbnb-ndihmon-te-prekurit-nga-sulmet-ne-barcelone-businessmag

Mjeti i krijuar në vitin 2012 pas Uraganit Sandi, u aktivizua gjithashtu për përmbytjet në Luiziana dhe Uraganin Matthew në vitin 2016, dhe së fundmi kur Donald Trump ndaloi Muslimanët.

Lexoni: Airbnb ofron strehim falas për muslimanët e prekur nga dekreti i Trump

Airbnb i heq të gjitha tarifat që përdor zakonisht dhe shtëpitë janë të listuara për 0 dollarë. Që nga data 18 gusht, 100 strehime janë tashmë të listuara – duke filluar nga dhoma teke deri në apartamente.

/Mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0