Airbnb ndihmon të prekurit nga sulmet në Barcelonë


Pasi një furgon kaloi përmes turmës ditën e enjte, duke vrarë 12 njerëz dhe duke plagosur 12 të tjerë, Airbnb aktivizoi mjetin e tij të përgjigjes nga fatëkeqsive për të ndihmuar lidhjen me njerëzit që kanë nevojë për strehim dhe akomodime të tjera në shtëpitë që hapin dyert për ta falas.

Airbnb ka aktivizuar Mjetin e Reagimit ndaj Katastrofave për të ndihmuar të prekurit nga ngjarjet tragjike në Barcelonë,” tha Arnaldo Munoz, Menaxheri i Airbnb për Spanjën. “Ne jemi përkrah njerëzve të lënduar nga ky sulm i tmerrshëm.”

“Nëpërmjet këtij mjeti, njerëzit, udhëtime e të cilëve janë prekur nga këto ngjarje do të mund të lidhen me mikëpritësit vendas të cilët do të hapin shtëpitë e tyre pa pagesë tani deri në datën 7 shtator,” shtoi Munoz.

airbnb-ndihmon-te-prekurit-nga-sulmet-ne-barcelone-businessmag

Mjeti i krijuar në vitin 2012 pas Uraganit Sandi, u aktivizua gjithashtu për përmbytjet në Luiziana dhe Uraganin Matthew në vitin 2016, dhe së fundmi kur Donald Trump ndaloi Muslimanët.

Lexoni: Airbnb ofron strehim falas për muslimanët e prekur nga dekreti i Trump

Airbnb i heq të gjitha tarifat që përdor zakonisht dhe shtëpitë janë të listuara për 0 dollarë. Që nga data 18 gusht, 100 strehime janë tashmë të listuara – duke filluar nga dhoma teke deri në apartamente.

/Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale