AIDA merr pjesë në Eventin Ndërkombëtar të Network-ut në Brindisi, Itali - Business Magazine Albania

AIDA merr pjesë në Eventin Ndërkombëtar të Network-ut në Brindisi, Itali


Agjencia Shqiptare e Zhvillimit të Investimeve, lider i konsorciumit shqiptar të Rrjetit Europian të Ndërmarrjeve (EEN Albania), mori pjesë në Eventin Ndërkombëtar të Network-ut ‘International Networking Event’ i cili u mbajt dje në Brindisi të Italisë.

Drejtori Ekzektiv i AIDA-s, Z. Genti Beqiri i njohu të pranishmit me rolin që agjencia luan në rritjen e konkurrueshmërisë së SME-ve shqiptare, në tërheqjen e investorëve të huaj si dhe veçanërisht mbi progresin e arritur nga EEN Albania. Gjithashtu, AIDA u paraqit në këtë event me disa projekt-ide, duke synuar hapjen e rrugëve të reja të bashkëpunimit dhe ndarjen e eksperiencave me përfaqësues nga institucione publike, universitetet, institucione publike dhe private të kërkimit dhe teknologjisë.

‘International Networking Event’, i cili ka në fokus Programet e Bashkëpunimit Territorial Europian “IPA ITALI-SHQIPËRI-MAL TË ZI” dhe “INTERREG ITALI-KROACI”, organizohet nga ENEA dhe Unioncamere Puglia, anëtarë të Rrjetit Europian të Ndërmarrjeve (EEN), në bashkëpunim me Agjencinë Shqiptare të Zhvillimit të Investimeve (AIDA) dhe partnerë të tjerë europianë.

burimi: AIDA

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0