Ai filloi karrierën e tij sipërmarrëse në moshën 16-vjeçare. Tani është themelues i një startup-i prej 400 milionë dollarësh të E-Sports - Business Magazine Albania

Ai filloi karrierën e tij sipërmarrëse në moshën 16-vjeçare. Tani është themelues i një startup-i prej 400 milionë dollarësh të E-Sports

E-Sports

Kur Delane Parnell, 29 vjeç, po rritej në West Side të Detroitit, dhuna e bandave ishte pjesë e jetës. Nëna e tij vendosi që djemtë e saj duhej të largoheshin nga lagjja, të paktën në orët që ajo nuk ishte në shtëpi.

Zgjidhja për Parnell u bë shpejt një punë pas shkollës në një dyqan celularësh. Atje, ai mësoi jo vetëm bazat e të bërit biznes, por edhe vlerën e karakterit, ndershmërisë dhe idenë që duhet të vendosni gjithmonë këmbën mirë përpara në çdo gjë që bëni.

Rezulton se Parnell ishte mjaft i mirë në shitjen e telefonave celularë. Në moshën 16-vjeçare, ai po përdorte kursimet e tij për të negociuar blerjen e dyqaneve të tjera lokale të telefonave celularë. Dhe ai pa një të ardhme në sipërmarrje: Para se të mbushte 21 vjeç, ai po fluturonte për në Silicon Valley për të marrë pjesë në një konferencë të teknologjisë dhe network-u për të sjellë inkubatorët e teknologjisë në Detroit.

Lexoni: CityRiddler: Startup-i i shqiptarit që ofron përvoja inovative në turizmin austriak

Që kur punoi në dyqan, ai e dinte se donte të fillonte kompaninë e tij dhe të ishte në krye të fatit të tij. Ai njohu potencialin në rritjen e video-lojërave, dhe veçanërisht të sporteve elektronike, por gjithashtu pa një mungesë strukture në këtë gjë që studentë të panumërt shpenzonin shumë nga koha e tyre.

“Unë u fiksova shumë pas kësaj ideje. Siç e kam menduar, e-sports nuk ka në të vërtetë një infrastrukturë garash, është njësoj si sportet e tjera,” thotë ai. “Mund të krijohet kaq shumë vlerë.”

Ai prezantoi investitorët për konceptin, dhe botuesit. Madje edhe grupe të shkollave të mesme të organizuara lirshëm që luajnë videolojëra. “Ata të gjithë më qeshën nga dera,” thotë Parnell.

Ai këmbënguli. Dhe në vitin 2017 themeloi PlayVS, i cili do të vazhdonte të ishte sistemi që fuqizon shumicën e sporteve elektronike amerikane të shkollave të mesme dhe që tani vlerësohet në më shumë se 400 milionë dollarë.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0