5 gjërat që duhet të dini para se të punoni në një startup

5 gjërat që duhet të dini para se të punoni në një startup


Hollivudi i ka bërë bujë kulturës së startup-it, duke dhënë përshtypjen se është një rrugë e lehtë për t’u ndjekur. Megjithëse disa aspekte të mjedisit startup janë argëtuese, ka shumë punë për të bërë se sa të veshësh një kostum dhe të relaksohesh në salla konferencash. Më poshtë mund të gjeni se çfarë të prisni para se të punoni në një startup.

Shumica e startup-eve dështojnë

Vetëm pak sipërmarrje të reja ja dalin të bëhen biznese fitimprurëse. Është shumë e vështirë të parashikosh se kush nga këto startup-e do t’ja dalë dhe kush jo. Madje dhe investitorë të pjekur gabojnë. Investitorët mesatarë hedhin para në disa kompani të reja me shpresën se njëra do ja dalë mbanë. Është e rëndësishme të kuptosh realitetin që ekziston dhe ato që promovohen në media si histori suksesi. Për çdo sukses, ka nëntë dështime.

Ndryshimi është i vazhdueshëm

Në botën e startup-it, ndryshimi është i vazhdueshëm. Nuk ka vend për të pasur një orar rutinë 9 me 5. Gjërat gjithmonë janë në lëvizje dhe në tranzicion. Çfarë jeni duke bërë këtë javë, mund të mos ketë lidhje me detyrat e javës tjetër. N.q.s kompanitë serioze kanë proçedura dhe një axhendë pune, sipërmarrjet e reja duhet të vendosin aty për aty.

Shpërblimi nuk është tradicional

Kur ju i bashkoheni një startup-i, shanset janë që kompania nuk mund t’ju sigurojë një pagesë të kënaqshme. Kjo do të thotë që sipërmarrjet e reja kanë një model shpërblimi jo tradicional. Zakonisht këto kompani ju japin punonjësve aksione. N.q.s startup-i juaj do të jetë i suksesshëm atëherë do të jeni me fat. Gjithsesi duhet ta dini se këto aksione nuk vlejnë më, nëse kompania falimenton.

Oraret e punës nuk janë zakonshme

Zakonisht oraret e punës në startup-e nuk janë 8 orarshe. Ju duhet të punoni 10,11, ose 12 orë në ditë. Këto orare nuk do të zgjasin gjithmonë, por të paktën vitet e para përgatituni për këtë program pune. Është e rëndësihme të diskutoni me punonjësit tuaj për këto orare, n.q.s ata kanë mundësi apo jo.

Kthim prapa

N.q.s jeni mësuar të punoni në një kompani serioze, mund t’ju duket shqetësuese  që duhet t’ja nisni nga e para. Kur punoni në një kompani të pjekur, ku ka burime të mëdha , ju mund t’ja delegoni të tjerëve disa punë bazike. Kjo nuk mund të ndodhë në një startup. Gjithçka duhet ta bëni vetë nga fillimi. N.q.s keni qenë një menaxher marketingu të niveleve të larta, punoni në një startup duhet ta filloni strategjinë e marketingut nga e para.

Ky artikull nuk ka si synim t’ju shkurajojë. Qëllimi është që të japë një tablo të ndershme dhe të sinqertë se çfarë duhet të prisini nëse dëshironi të punoni në një startup. N.q.s e kuptoni që në fillim se si është të punoni në një sipërmarrje të re, ju do të jeni më tolerant ndaj gjërave që nuk shkojnë dhe do të vlerësoni më shumë të mirat që do të  përfitoni. Megjithëse mund të keni 30 vjet që punoni në një punë apo sa keni dalë nga shkolla, ju duhet ta provoni një herë të punoni për një startup.

/INC/

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0