A ka ende nevojë për njoftime për shtyp kur gazetat po shuhen? - Business Magazine Albania

A ka ende nevojë për njoftime për shtyp kur gazetat po shuhen?

njoftime per shtyp
Koncepti tradicional i shtypit mund të ketë ndryshuar midis shekullit të 20-të dhe 21-të, por vlera e provuar me kohë e një njoftimi për shtyp të krijuar posaçërisht me tregun aktual në mendje është ende shumë në trend dhe në modë.

Lind pyetja: “A duhet të shqetësohemi më me njoftimet për shtyp për kompaninë tone?”, përgjigjja është po. Por, fakti se deklarata për shtyp është ende një pasuri e vlefshme kërkon një shpjegim më të gjatë.

Duke kombinuar të vjetrën dhe të renë

Deklarata e sotme për shtyp është ende një mjet shumë strategjik për çdo biznes, ashtu siç ka ndryshuar përkufizimi i shtypit, po ashtu kanë ndryshuar edhe mekanizmat e shpërndarjes që e shpërndajnë atë dhe platformat apo produktet me të cilat shpërndahet. Qëndrat kombëtare ose ndërkombëtare kryesore përmes të cilave një grup gazetarësh veprojnë po bëhen shpejt një gjë e kaluar, por gazetarët, ende burimi njerëzor i vërtetë që ushqen median,  janë shumë të gjallë dhe në formë! Ata vendosin çfarë bëhet dhe çfarë nuk bëhet për organet e lajmeve të rëndësishme, faqet e internetit të njohura dhe televizionin. Ata gjithashtu vendosin çfarë lajmesh kanë vlerë ose jo.

Si të tërheqim vëmendjen e medias

Deklarata e sotme për shtyp ka një mision shumë më të gjerë dhe më tërheqës.

Ai ndërton ndërgjegjësimin e markës duke tërhequr vëmendjen e biznesit tuaj. 68% e bizneseve përjetojnë dukshmëri të përmirësuar nga njoftimet e publikuara për shtyp, duke e bërë atë një mjet të shkëlqyer për të rritur njohjen e markës.

Ajo promovon besueshmërinë e markës , e cila është jetike në drejtim të krijimit të besimit me tregun tuaj. Jo vetëm kaq, por sa më me reputacion të jetë botimi që prezanton publikimin tuaj, aq më shumë rritet reputacioni juaj.

Ajo vendos autoritetin e markës duke ju pozicionuar si një lider mendimi në industrinë tuaj . Ju fitoni ndikim të gjerë kur kompania juaj perceptohet si një ekspert në fushën tuaj.

Kjo ju lejon të kontrolloni narrativën me të cilën dëshironi të lidheni. Ky është vetëm një nga avantazhet e mediave në pronësi të cilat ju i krijoni vetë ndaj mediave të fituara që të tjerët krijojnë për ju.

Këshilla mbi njoftimet për shtyp me ndikim në tregun e sotëm.

Gjej dallimin midis “embargos” dhe ekskluzivitetit. Disa gazetarë kontrollojnë rregullisht burimet, ndërsa të tjerë qëllimisht qëndrojnë larg tij, dhe ka gjithashtu një demarkacion midis një “embargoje” për shtyp dhe një ekskluziviteti për shtyp. E para dërgohet dhe rezervohet për një datë të mëvonshme, ndërsa e dyta i dërgohet vetëm një burimi mediatik, duke ofruar të drejta ekskluzive për të publikuar lajmet. Nuk dëshironi të bëheni specialistë për dallimin? Përsëri, sillni një profesionist për t’u përqëndruar në produktin ose shërbimin tuaj.

Përfshi SEO. Sa më shumë funksione mund të shërbejë njoftimi juaj për shtyp, aq më i thellë do të jetë. Ia vlen përpjekja për të integruar praktikat më të mira të SEO dhe ndërtimin e lidhjeve në mënyrë që të renditeni më lart me motorët e kërkimit. Çdo klikim nga çdo fjalë kyçe e hulumtuar mirë mund të rrisë të ardhurat dhe praninë në treg, ndaj mos e neglizhoni anën “teknike” edhe kur fokusoheni në anën krijuese.

Mos prisni rezultate të menjëhershme. Nëse mendoni se një njoftim për shtyp do të çojë në një shpërthim rritjeje, do të zhgënjeheni. Ashtu si çdo përpjekje e vlefshme marketingu, siç është një fushatë reklamash, kjo nuk është një propozim i vetëm. Ndërsa njoftimi juaj fillestar për shtyp është i vendosur në pikëpyetje, përdorni kohën për të vazhduar të mësoni për bazën e klientëve tuaj dhe të testoni se çfarë funksionon më mirë për t’i arritur ata. Pastaj sillni ato njohuri në versione edhe më të rafinuara të njoftimeve tuaja për shtyp.

Efekti i AI

Në fakt duhet të pranojmë ndryshimin që po ndodh në gazetari. Megjithëse mund të jetë e vërtetë që chatbot-et e AI do të drejtojnë të ardhmen e shkrimit të biznesit, AI e merr përmbajtjen e saj nga teksti i shkruar tashmë në internet. Pra, ka ende nevojë për përmbajtje origjinale dhe gjithmonë do të kemi nevojë për përmbajtje origjinale edhe nëse AI bëhet më i mirë në maskimin e plagjiaturës së saj të qenësishme. Në këtë klimë të AI, çelësi për të krijuar një njoftim shpikës për shtyp është personalizimi. E ardhmja e PR qëndron në mbështetjen në markat gjithnjë e më shumë personale dhe lidhjet personale. Bëjini njoftimet tuaja për shtyp personale, kjo është mënyra për ta bërë atë të dallohet nga një artikull i krijuar nga kompjuteri.

Njoftimet për shtyp janë përdorur historikisht për të dhënë përditësime rreth lançimeve të produkteve, bashkimeve dhe lajmeve të tjera të biznesit në shkallë të gjerë. Megjithatë, në peizazhin e sotëm të mediave dixhitale, ato shërbejnë për një qëllim shumë më dinamik. Kjo është arsyeja pse biznesi juaj duhet të investojë ende në njoftimet për shtyp. Por si çdo investim aktiv, ju dëshironi të përforconi ndikimin e tyre duke kuruar përmbajtje emocionuese, duke personalizuar mesazhet dhe duke kryer dërgime të synuara.

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0