A jeni një person i fiksuar me punën? Ja cilat janë shenjat me të cilat duhet të bëni kujdes - Business Magazine Albania

A jeni një person i fiksuar me punën? Ja cilat janë shenjat me të cilat duhet të bëni kujdes

i fiksuar me punën

Kur dallimi i kohës midis punës dhe shtëpisë filloi të mjegullohej si rezultat i pandemisë së koronavirusit, dhe shumë prej nesh ngritën stacione pune në dhomat e ndenjes dhe dhomat e gjumit, konceptet e “mbylljes” ose “përfundimit” në fund të një dite pune filloi të transformohej. Nëse keni qenë tashmë fajtor për kontrollimin e emailit tuaj të punës gjatë fundjavave, ose nëse qëndroni rregullisht vonë në zyrë për të mbyllur afatet, mund të keni shkuar edhe më tej pa u shqetësuar të bëni një vijë të qartë midis punës dhe jetës tuaj personale.

Por kur hyn në lojë pasioni për punën tonë? Nëse po pyesni veten nëse kjo është e njëjta gjë, po është. E krijuar në vitin 1971 nga psikologu Wayne Oates, puna e tepërt mund të përshkruhet si një nevojë ose detyrim i pakontrollueshëm për të punuar pa asnjë qëllim në horizont, dhe duke mos marrë parasysh ndikimin negativ që mund të ketë në jetën e shtëpisë dhe të dashurisë së dikujt. Nëse kjo tingëllon e njohur dhe nuk jeni as aktivist që lufton për ndryshime sociale apo profesionist i kujdesit shëndetësor në vijën e parë të pandemisë, lexoni këtë artikull për të parë shenjat nëse jeni një “qen i punës”.

Ju punoni në fundjavë

Fundjavat janë të shenjta për njerëzit që punojnë nga e hëna në të premte, 9 me 5. Puna në fundjavë mund të mos jetë një shenjë e tej punës, por më tepër e zakonshme për ata që punojnë në sektorë si shitja me pakicë, filmi dhe TV, prodhimi dhe ato punë që janë me turne. Sidoqoftë, mund të sinjalizojë se jeni një person që punon më shumë seç duhet nëse zgjidhni të punoni në vend të përmbushjes së angazhimeve të fundjavës me të dashurit tuaj, të socializoheni ose të shijoni pak kohë pushimi.

Ju i jepni përparësi punës mbi momentet e jetës

Nëse duhet të mos festoni 90-vjetorin e gjyshes tuaj, përgjigjeni “Jo” për dasmën e shoqes tuaj më të mirë, ose jeni vonë në festimin e 20-vjetorit të martesës sepse keni ngecur në zyrë, kjo mund të jetë një shenjë që duhet të përpiqeni të gjeni një ekuilibër punë-jetë. Nëse puna juaj në zyrë po ju bën të humbisni momentet e rëndësishme të jetës, duhet të shikoni mirë prioritetet tuaja.

Lexoni: Pse njerëzit po lënë punën? Burnout kryeson listën, ja cilat janë arsyet e tjera

E keni punën në tru

Ktheheni në shtëpi nga puna dhe sapo të jeni atje, ju pyesin: “Si ishte dita juaj?” Nëse filloni të tregoni me detaje çdo gjë që keni bërë dhe kaluar në punë, atëherë mund të jeni shumë të fokusuar në punë.

“Unë mendoj se ju duhet të keni një ndarje midis punës dhe shtëpisë. Kjo nuk do të thotë të heqësh dikë nga jeta jote e punës, por thjesht do të thotë të mos e tërheqësh atë ditë pas dite në shtëpi”, thotë sipërmarrësja dhe autorja Emma Wimhurst.

Jeni duke shkuar drejt burnout

Rrethanat stresuese të jetës, mes një lëvizjeje pandemike dhe globale, së bashku me ditët e gjata në punë mund të çojnë në burnout. Mund të fillojë me ndjenjat e mungesës së shpresës dhe lodhjes dhe pastaj të përparojë në shpërthime të drejtuara ndaj kolegëve ose anëtarëve të familjes. Nëse lihen pa mbikëqyrje dhe pa u vënë re, simptomat e burnout çojnë edhe në sëmundje fizike dhe psikologjike si depresioni, sëmundjet e zemrës dhe diabeti. Ndërsa mund ta parandaloni patjetër që në fillim, zhvillimi i mjeteve për të përballuar stresin mund të jetë një strategji më parandaluese.

Marrëdhëniet tuaja janë në krizë

Jeni ngjitur pas telefonit tuaj dhe kur nuk e keni telefonin, hipnotizoheni nga laptopi juaj. Ju nuk merrni kohë për t’u lidhur me partnerin, fëmijët ose kafshën tuaj shtëpiake. Ju nuk mund të mbani mend se në cilën klasë është fëmija juaj ose si e pi kafen bashkëshorti juaj këto ditë. A ju tingëllon e njohur kjo? Nëse po, puna juaj mund të ketë një ndikim serioz në lidhjet dhe marrëdhëniet tuaja personale. Kjo sjellje mund të çojë në ndjenja të izolimit dhe ndoshta edhe të shkaktojë depresion.

Jeni gati të qëndroni gjatë natës

Ju mund ta keni bindur veten se jeni një punonjës i mirë me moton “gjithmonë përgatituni”, por në realitet, çanta e gjumit, ndërrimi i rrobave dhe tualetit që mbani në punë sinjalizojnë një problem më të madh. Nëse jeni gjithmonë gati me një çantë gjatë natës, mund ta përdorni këtë si një justifikim për të shmangur diçka në jetën tuaj personale, pavarësisht nëse janë marrëdhëniet tuaja me familjen në shtëpi apo vetmia juaj.

Ju qëndroni të lidhur edhe kur jeni me pushime

Pushimet janë një kohë për t’u shkëputur dhe eksploruar botë të reja. Ndërsa COVID-19 ka vënë një pengesë në kaq shumë prej atyre planeve, idetë e pushimit janë të shumta që mund t’ju japin ende atë ndjenjën e arratisjes. Sidoqoftë, nëse merrni punën me vete kudo që shkoni, duke përfshirë pushimet ose qëndrimin thjesht në shtëpi, atëherë kjo mundësi për të pushuar, për t’u rilidhur me të dashurit tuaj dhe për t’u rimbushur del menjëherë jashtë kontrollit.

Ju keni synime rreptësisht të lidhura me karrierën

Kur ju pyesin për qëllimet tuaja të jetës, me siguri filloni t’i bashkoheni klubit të miliarderëve deri në moshën 60-vjeçare, duke bërë partnerë ose duke siguruar një patentë për gjalpin e kikirikut natyral pa OMGJ, të cilin e keni perfeksionuar prej vitesh. Nëse nuk ka vend në planet tuaja të jetës për ata që janë në jetën tuaj, si familja dhe miqtë, dhe nuk ka vend për fëmijë, atëherë do të dëshironi të hidhni një vështrim të mirë dhe të kujdesshëm se ku jeni duke drejtuar pjesën më të madhe të energjisë tuaj.

Ju praktikoni shmangien

Nëse e përdorni punën si një justifikim për të shmangur fokusimin në shkaqet themelore të ankthit tuaj dhe për t’u larguar nga ndjenjat negative që zvarriten në lidhje me traumat ose pikëllimin e kaluar, kjo mund të jetë shkak për alarm dhe një arsye për të marrë në konsideratë konsultimin me një terapist.

Ju përqafoni zakone të këqija

A e përdorët punën thjesht si justifikim për arsyen pse nuk mundët të shkoni në palestër për të katërtën ditë këtë javë, të luanit volejboll me klubin ku i përkisni ose të bashkoheshit në takimin tuaj mujor të miqve? Puna e tepërt mund të na bëjë të vendosim nevojat tona të fundit dhe të racionalizojmë anullimin e gjërave që i japin ngjyra jetës tonë sociale, ushqejnë shpirtrat tanë dhe na ndihmojnë të luftojmë zakonet e këqija. Ne duhet t’i japim përparësi punës sonë dhe vetes në të njëjtën kohë. Përndryshe, kjo mungesë e prioriteteve të duhura mund të çojë në mbingrënie, sjellje varësie dhe izolim.

Ju nuk keni kufij

Brené Brown nuk po bënte shaka kur sugjeroi mënyra për të vendosur kufij në jetën tuaj. Kështu që, herën tjetër që shefi juaj do t’ju dërgojë mesazhe, të dërgojë email në grup ose kolegu juaj t’ju telefonojë jashtë orarit të caktuar të punës (ose në fundjavë), mendojeni dy herë përpara se të përgjigjeni.

Ju e kapërceni drekën

Edhe pse kjo mund të evoluojë në një shenjë treguese se ju mund të jeni shumë të zënë në punën tuaj, shumë prej nesh janë ende fajtorë që nuk bëjnë pushimet e duhura të drekës, ose ndonjë pauzë për këtë çështje, gjatë ditës së punës.

Lexoni: Pse Elon Musk është kaq i suksesshëm? 5 tipare kryesore të personalitetit të tij që do ju ndihmojnë edhe juve

Ju mungon interesi për të tjerët

Shumë drejtues dhe lojtarë të ekipit tregojnë shenja të IQ të lartë emocionale (me fjalë të tjera, EQ të lartë). Një nga cilësitë e një personi me EQ të lartë është të ndajë dhe të kujdeset për aktivitetet jashtë pune dhe jetën e kolegëve të tyre. Shumë persona që punojnë shumë nuk shoqërohen në mjedisin e punës ose nuk marrin kohë për të njohur kolegët e tyre të skuadrës. Ju nuk duhet të jeni miqtë më të mirë me kolegët tuaj, por një interes i vërtetë se kush janë ata, çfarë bëjnë për argëtim dhe si i kalojnë orët e tyre jashtë punës mund t’ju inkurajojë të menaxhoni më mirë jetën tuaj të punës.

Ju jeni “gjithçka ose asgjë” gjatë gjithë kohës

Ju mund të jeni një ‘qen i punës’ nëse jeni “gjithçka” në fusha të tjera të jetës tuaj. Nëse keni një regjim të rreptë stërvitjeje, zakone të forta diete, një rutinë jo fleksibël para gjumit dhe një orar të mundimshëm që do të turpëronte shumicën e bazave ushtarake, ky mund të jetë rasti juaj.

Ju gjithmonë thoni “Po”

Ju jeni një person i gjithmonë “po”. Ju nuk do të vendosni kufij ose do të refuzoni projektet për të cilat nuk keni mundësi. Shumë gra përballen me këtë realitet ndërsa vazhdojnë të ngrihen në karrierë. Duke punuar në një sistem që vazhdimisht vë në pikëpyetje aftësitë e tyre dhe kërkon që ato të dëshmojnë veten e tyre, grave, ndonjëherë pa dëshirë, u kërkohet të kenë një fokus në prioritetet e tyre të punës mbi aspektet e tjera të jetës së tyre, sjellje që disa do ta etiketonin si të fiksuara për punën.

Ju keni kompleksin “superhero”

Ju keni një dëshirë kokëfortë për të marrë më shumë dhe për të arritur më shumë, si dhe besimi i çuditshëm se jeni vendosur në këtë tokë për të ndihmuar të tjerët. Ndërsa ky vetëmohim mund të konsiderohet i admirueshëm, ju keni tendencën ta teproni duke marrë përsipër ngarkesa të tëra pune që janë menduar të ndahen. Kjo jo vetëm që ul talentet dhe aftësitë e të tjerëve, por gjithashtu ju bën mjaft të papëlqyeshëm në një mjedis ekipor.

Ju jeni një bashkëbisedues i dobët

Ju ose jeni “të varrosur” në projekt pas projekti, ose kaloni kohën tuaj të lirë vetëm duke konsumuar përmbajtje në lidhje me profesionin ose industrinë tuaj. Kjo i bën bisedat me ju të vështira dhe shumë të kufizuara. Socializimi mund të bëhet një sfidë kur rrjedha e temës përfshin vetëm një pjesë të vogël të titujve të punës.

/espresso

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0