A je një drejtues i mirë? Google të vlerëson në më pak se 5 minuta


Kompanitë e mira krijohen nga lider të mirë.

Por duke qenë se lidershipi është më shumë art se shkencë, si mund të përcaktojmë nëse dikush është një lider i mirë?

Kjo është një pyetje e mirë, për të cilën Google ka marrë shumë kohë dhe punë për t’iu përgjigjur. Një nga kompanitë më teknologjike në botë vë në punë superfuqitë e saj analitike për të përcaktuar se si ndërtohen dhe drejtohen ekipet e mira.

Me kalimin e kohës, kompania identifikoi sjelljet kryesore të menaxherëve të saj më të mirë. Më pas Google filloi të pyes anëtarët e ekipit t’u përgjigjen pyetjeve të mëposhtme në një shkallë nga 1 (jam dakord) në 5 (nuk jam dakord):

Këto janë pyetjet vlerësuese të Google :

 1. Menaxheri im më tregon për çdo performancë timen duke më të ndihmuar të përmirësohem.
 2. Menaxheri im nuk mikromenaxhon, nuk merret me detaje që nuk i përkasin.
 3. Menaxheri im tregon respekt për mua si person.
 4. Veprimet e tij tregojnë që ai/ajo e vlerëson perspektivën që unë sjell në ekip dhe nëse kjo ndryshon nga mendimi i tij/saj.
 5. Menaxheri im e kanalizon fokusin e ekipit në prioritetet që japin më shumë rezultat.
 6. Menaxheri im rregullisht ndan informacione për komunikimet me drejtuesit sipër tij/saj.
 7. Menaxheri im diskuton rregullisht me ekipin për zhvillimin e karrierës këto gjashtë muajt e fundit.
 8. Menaxheri im transmeton objektiva të qarta për ekipin.
 9. Menaxheri im ka ekspertizë teknike dhe është i aftë të më menaxhojë edhe mua.
 10. Unë do t’ia rekomandoja menaxherin tim edhe ekipeve të tjera në Google.
 11. Unë jam i/e kënaqur në përgjithësi për performancën e tij/saj si menaxher.

Më pas Google u kërkoi punonjësve të plotësojnë dhe dy pyetje të tjera:

 1. Çfarë do të doje që menaxheri yt të mos ndryshonte?
 2. Çfarë do të doje që menaxheri yt të mos e bënte më?

Kujdes! Vetëm pyetja nr.9 u kërkon punonjësve të vlerësojnë aftësitë profesionale të një menaxheri.

Menaxherë të mirë janë ata që i ndihmojnë ekipet të kenë sukses

Të gjitha përveç një pyetje fokusohen në aftësitë soft si: komunikimi, feedback-u, drejtimi, puna në grup, respekti dhe konsiderata.

Edhe pse po flasim për kompaninë Google, ku aftësitë teknike profesionale janë tepër të rëndësishme, në drejtimin e njerëzve mesa duket prioritet janë aftësitë njerëzore, komunikimi, delegimi, krijimi i një sensi autonomie dhe qëllimi.

Drejtuesit e mirë sigurojnë standarde dhe guida udhëzuese që u japin punonjësve autonomi dhe liri në punë, në mënyrë që ata të jenë më efektivë.

Mua më intereson më shumë kur diçka është “e imja”. Kujdesem më shumë për të kur mendoj se kam përgjegjësinë dhe autoritetin jo vetëm për ta bërë atë që më është thënë, por për të bërë atë që është e drejtë.

Drejtuesit e mirë i lejojnë punonjësit të kthejnë “duhet” në “dua”, sepse kjo e transformon një punë në diçka më kuptimplotë: një shprehje të aftësive unike, talenteve dhe eksperiencave të çdo personi.

/INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale