A e dëmton empatia biznesin tuaj të konsulencës?

empatia

Nga Jessica Fearnley, konsulente e The Seven Figure

Si gra, ne shpesh jemi të prirura të ndiejmë dhe ofrojmë empati.

Nëse shohim dikë që po përjeton diçka, ne dëshirojmë që ata ta ndajnë përvojën e tyre me ne.

Shpesh kjo është mënyra sesi ne tregojmë se kujdesemi për të tjerët.

Nëse jeni një person empatik dhe prekeni shumë nga emocionet dhe përvojat e njerëzve të tjerë, kjo mund të jetë një përfitim i madh – për biznesin tuaj, për ju personalisht dhe për ata që ju rrethojnë.

Por në këtë periudhë, empatia mund të jetë duke ju shkaktuar një problem të madh.

Gjatë gjithë ditës, çdo ditë, për javë të tëra, ne jemi rrethuar nga histori të njerëzve, që janë duke luftuar financiarisht, kanë pësuar humbje në biznes, kontratat e tyre janë zhdukur. Ndoshta ata janë të punësuar dhe kompania për të cilën punojnë, po kalon një situatë kritike.

Por për disa (ose ndoshta shumë) prej nesh ka shumë gjëra për të vlerësuar, në lidhje me situatën aktuale.

Njerëzit introvertë mes nesh, po shijojnë një mënyrë jetese më të qetë, që edhe neve na përshtatet më shumë sesa ngutja dhe nxitimi, ne po gjejmë më shumë kohë për veten.

Ndoshta me më pak gjëra për të bërë gjatë ditës tuaj, ju keni qenë në gjendje të përqëndroheni më shumë në biznesin tuaj dhe të bëni përparim më të shpejtë.

Po shoh shumë gra, që ndjehen fajtore sepse nuk ndikohen negativisht nga kriza e koronavirusit. Bizneset e tyre po vazhdojnë aktivitetin dhe në disa raste në të vërtetë po performojnë shumë më mirë, që nga fillimi i krizës.

Lexoni: Si shkojmë pas kostos së fundosur?!

Disa gra kanë parë se shërbimet e tyre që konsideroheshin si “të këndshmë për t’u pasur” tani janë “thelbësore”. P.sh: ato që ofrojnë shërbime të mirëqenies së korporatave, ose të cilat mund t’i ndihmojnë kompanitë të mbështesin punonjësit e tyre, që punojnë në distancë.

 Konsulenca e burimeve njerëzore ka kërkesë të madhe për momentin, kështu që është konsultim legal pasi kompanitë kanë nevojë për ndihmë, për të kuptuar kornizën në ndryshim të udhëzimeve qeveritare.

Por kur përvoja jonë personale nuk përputhet me përvojën kolektive, kjo shkakton fërkime emocionale. Dëshira jonë për empati bie në kundërshtim me realitetin tonë, kështu që ne fillojmë të minimizojmë suksesin tonë. Ne mund të mos i shfrytëzojmë mundësitë, që na ofrohen.

Kur e marrim atë shkëndijë frymëzimi, ne e shuajmë sepse na duket e papërshtatshme në një kohë të tillë.

Ose kur ndalojmë ndarjen e arritjeve tona me të tjerët, duke u shqetësuar – “kush jam unë që do të kem sukses në një kohë kur të gjithë të tjerët po luftojnë”. Kjo mund të na çojë shpejt në vetë-sabotim.

Ju nuk keni arsye pse të ndiheni keq apo të kërkoni falje vetëm sepse nuk po përballeni me vështirësi në këtë periudhë, por po lulëzoni.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale