9 shprehje për të përballuar stresin më mirë


Pavarësisht sa të qetë të jeni, jeta mund të bëhet stresuese. Dhe kur stresi ju rrethon, edhe për ata që duket se përpiqen ta menaxhojnë atë, mund të jetë një situatë e vështirë.

Lexoni: 10 CITIME FRYMËZUESE NGA FEMRA FRYMËZUESE BIZNESI

Për t’ju ndihmuar të arrini paqen shpirtërore më shpejt, këtu janë 9 quotes që BusinessMag sjell për ju:

“Brenda jush, ka një qetësi dhe një vend të shenjtë, në të cilin mund të tërhiqeni në çdo kohë dhe të jeni vetvetja.” – Hermann Hesse

“Qetësia është djepi i fuqisë”. – Josiah Gilbert Holland

“Vendosni paqen e mendjes si qëllimin tuaj më të lartë dhe organizoni jetën tuaj rreth këtij qëllimi.” – Brian Tracy

“Të bësh diçka produktive është një mënyrë e shkëlqyer për të lehtësuar stresin emocional. Bëni që mendja juaj të realizojë diçka që është produktive.” – Ziggy Marley

“Rregulli numër një është, mos djersisni për gjërat e vogla. Rregulli numër dy është, çdo gjë është e vogël.” – Robert Eliot

“Arma më e madhe kundër stresit është aftësia jonë për të zgjedhur një mendim mbi tjetrin.” – William James.

“Ditën kur do të hiqni dorë nga gjërat që ju rëndojnë, do të jetë dita kur jeta juaj do të fillojë bëhet më e ndritshme.” – Katrina Mayer

“Merrni frymë thellë. Hiqni dorë nga gjërat që ju stresojnë dhe kujtojini vetes se ky moment është i vetmi për të cilin duhet të keni siguri.” – Oprah Winfrey

“Sa më të qetë të jeni, aq më i madh është suksesi, ndikimi i tij, fuqia e tij për mirë. Qetësia e mendjes është një nga xhevahirët e mençurisë.” – James Allen

Lexoni: Thënie për suksesin nga CEO me influencë

burimi: success.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale